نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال 1398 سال نوعدوستی، انعطاف و گشایش در مدیریت شهری نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*
در آستانه آغاز سال جدید 1398 به سر می بریم. این که سال 1397 چگونه بر ما و جامعه ایران گذشت، مستلزم ارائه تحلیل دقیق و چرائی تحولات و وقایع در روند مسائل ملی و بین المللی می باشد. این که چه چشم اندازی فراروی مردم، جوانان و فرزندان ما در سال 1398 می ...

شمس‌الواعظین در گفتگو با سلام نو: در مثل‌های ایرانی می‌گویند که تجربه شکست‌های گذشته را باید چراغ راه آینده کرد.

شمس‌الواعظین در گفتگو با سلام نو: در مثل‌های ایرانی می‌گویند که تجربه شکست‌های گذشته را باید چراغ راه آینده کرد.


گروه: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع.
تاریخ درج: 1392/12/24
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1

این موضوع باید برای آیندگان عبرت شود تا وقتی که آن‌ها اقبال عمومی پیدا کردند، دچار سرمستی نشده و در تلاش برای تصفیه کردن افراد نباشند و به این سو حرکت نکنند که تنها خود را در مسند قدرت ببینند.سرویس سیاسی-محمد فتحی‌زاد: در مثل‌های ایرانی می‌گویند که تجربه شکست‌های گذشته را باید چراغ راه آینده کرد. در فضای سیاسی هم چنین است و اصلاح‌طلبان اگر بخواهند در این میدان پر تنش سیاست ایران به توفیقی برای خود و کشور دست یابند، بایستی با بررسی دقیق شکست‌های گذشته، راه سخت پیش‌رویشان را روشن کنند که بتوانند معقولانه‌تر قدم بردارند. در بررسی‌های پیشین که نسبت به چرایی شکست اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری 84 صورت گرفت، عموم کارشناسان نحوه مواجهه اصلاحات با هاشمی رفسنجانی را از جمله این دلایل اعلام کردند. در این میان برخی نیز معتقد بودند که عملکرد تند مطبوعات اصلاحات موجب این اشتباه شد. در همین رابطه سلام نو گفتگویی با ماشالله شمس‌الواعظین از فعالین مطبوعاتی شاخص آن دوره انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

سردبیر روزنامه توقیف‌شده نشاط در این رابطه گفت: در اینکه از سال ۱۳۷۶ به بعد و با ولادت مطبوعات آزاد، بحث آقای هاشمی رفسنجانی در مطبوعات مطرح شد و پاره‌ای از مطبوعات به صورت توپخانه‌ای به تخریب آقای هاشمی پرداختند تردیدی وجود ندارد. ما در آن زمان بسیار تلاش کردیم که این وضعیت پایان یابد و نقد‌ها سازنده‌تر شوند. اما متاسفانه با ولادت پاره‌ای از مطبوعات تندرو اصلاحات، این وضعیت رویکرد تخریبی به خود گرفت.

گلوله اول را اصلاح‌طلبان شلیک کردند

وی افزود: بنده خود نیز در جایی نوشتم که خطای استراتژیک اصلاح طلبان آن بود که آقای هاشمی را حذف کردند و یا حداقل در تلاش برای حذف وی برآمدند. در حقیقت این کار آن‌ها، به محافظه کاران کمک کرد تا بدون هزینه کردن حتی یک مطلب چهره‌ای تخریب شده از آقای هاشمی دریافت کنند.

ماشا الله شمس‌الواعظین در ادامه به «پایگاه خبری تحلیلی سلام نو» گفت: در حقیقت گلوله اول را اصلاح طلبان به آقای هاشمی شلیک کردند و پس از آن نیز محافظه کاران به تشییع ایشان پرداختند. اصلاح طلبان در آن زمان به آقای هاشمی برای ایفای نقش معتدل کننده نیاز داشتند، اما با همه این اوصاف به او پشت کردند. سپس در زمانی که هیچ یک از آن‌ها به دیگری نیازی نداشت، سعی در وحدت و اتحاد کردند. به عبارت دیگر اتحاد اصلاح طلبان و هاشمی در دوره احمدی‌نژاد، اتحاد مسافرین کشتی تایتانیک در حال غرق شدن بود که هم هاشمی و هم اصلاح طلبان قایق‌های خود را از دست داده بودند. در آن زمان اقتدارگرایان هاشمی را از طریق اصلاح طلبان زده بودند و اصلاح طلبان هم خود توسط برخی گروه‌ها آسیب دیده بودند و اتحاد این دو ضعیف با هم فایده‌ای برای مملکت نداشت.

اصلاح‌طلبان احساس سرمستی می‌کردند

این روزنامه نگار ادامه داد: البته حرف بنده آن نیست که نباید این اتحاد شکل می‌گرفت، بلکه حرف من آن است که در زمانی که اصلاحات به بلند نظری نیازمند بود و می‌باید نیروهای کارآمد را شناسایی کرده و مسافت‌ها را با شاخص‌ها و شخصیت‌های سیاسی تعیین می‌کرد و متحدان استراتژیک و میان مدت خود را برای مقابله با رقیب مشترک پیدا می‌کرد، احساس سرمستی کرده بود و در ‌‌نهایت در زمانی که هم هاشمی و هم اصلاح طلبان آسیب دیده بودند یکدیگر را به آغوش کشیدند. این در حالی بود که دو محور ضعیف به ضعف ماشین اصلاحات کمک می‌کند. البته شاید در ‌‌نهایت هر دو باید به این معامله تن می‌دادند و خوب هم شد که به این معامله تن دادند. اما این موضوع باید برای آیندگان عبرت شود تا وقتی که آن‌ها اقبال عمومی پیدا کردند، دچار سرمستی نشده و در تلاش برای تصفیه کردن افراد نباشند و به این سو حرکت نکنند که تنها خود را در مسند قدرت ببینند.

هاشمی در عمق استراتژیک سیاسی بود

سردبیر روزنامه توقیف شده جامعه گفت: اصلاح طلبان در ساخت اجتماعی عمق داشتند اما در ساخت polity و بدنه سیاسی کشور عمقی نداشتند. این در حالی بود که متحدی بنام هاشمی را در اختیار داشتند که در آن زمان در ساخت سیاسی عمق داشت. اما اصلاح طلبان به جای استفاده از این عمق استراتژیک سیاسی، تلاش کردند تا او را در بدنه اجتماعی بدنام کنند. در ‌‌نهایت بدنه اجتماعی نیز وی را رد کرد و زیانش را اصلاح طلبان دیده و بهره‌اش را محافظه کاران بردند.

شمس الواعظین افزود: در ژورنالیسم سابقه ندارد که سردبیری سرمقاله خود را تیتر یک کند اما من برای نخستین بار در تاریخ ژورنالیسم سرمقاله خود را تیتر یک کرده و در آن نوشتم که اصلاح طلبان دچار خطای استراتژیک نشوند و آقای هاشمی را تضعیف نکنند. زیرا در آینده آسیب خواهند دید که این اتفاق هم افتاد.

محافظه‌کاران خطای اصلاح‌طلبان را تکرار نکنند

وی ادامه داد: امروز هم باید این حرف را برای محافظه کاران تکرار کرد در حقیقت اگر محافظه کاران به هر دلیلی خود را به آقای هاشمی نزدیک می‌بینند و یا در تلاش هستند که خود را به او نزدیک کنند، نباید خطای استراتژیک اصلاح طلبان را تکرار کنند. اما ظاهرا محافظه کاران نه تنها به این توصیه توجه نمی‌کنند بلکه بسیار ویرانگر‌تر و وحشتناک‌تر و بی‌ادبانه‌تر و بی‌اخلاق‌تر از اصلاح طلبان در تخریب آقای هاشمی عمل می‌کنند. ما در مورد اصلاح طلبان حداقل می‌توانیم این داوری را انجام دهیم که آن‌ها در نقد آقای هاشمی وی را تکفیر نکردند و ایشان را فاقد صلاحیت و بی‌کفایت برای احراز پست ریاست جمهوری اعلام نکردند. اصلاح‌طلبان باور‌های آقای هاشمی را زیر سوال نبرده و فرزندانش را غارتگران بیت المال ارزیابی نکردند در صورتی که محافظه کاران در این زمینه پا را از حدود متعارف اخلاق سیاسی فرا‌تر گذاشته‌اند.

پدر مطبوعات اصلاحات گفت: محافظه کاران آقای هاشمی را از معدل ذخایر دولتمردی ایران پایین آوردند و اکنون نیمکت ذخیره دولتمردی ایران خالی است. آن‌ها در برخورد با رئیسان جمهور قبلی، آقای خاتمی را ممنوع الخروج کرده و آقای هاشمی را از نماز جمعه و حوزه سیاسی ترد کردند. آقای احمدی‌نژاد هم که تکلیفش مشخص است زیرا وی ترد شده بدنه اجتماعی است و مردم تلاش می‌کنند تا وی را از خاطرات خود خارج کنند. با این وضع وقتی شما به استادیوم سیاسی وارد می‌شوید، می‌بینید که نیمکت ذخیره هر دو تیم خالی است و اگر اتفاقی برای این کشور بی‌افتد نیمکت ذخیره دولتمردی ایران بی‌کس است.

روسای جمهور ما بعد از اتمام دوره محاکمه می‌شوند

شمس الواعظین ادامه داد: نظام سیاسی باید در اندیشه پایدار کردن سازه سیاسی خود باشد و این از طریق حفظ موقعیت‌ها و شان‌ و جایگاه‌های دولتمردان ایران تحقق می‌یابد نه از طریق حذف آن‌ها. متاسفانه در کشور ما افراد یا رئیس جمهور هستند و یا زمانی که دوره ریاستشان به اتمام می‌رسد، مشغول محاکمه شدن می‌شوند و این معادله درستی نیست که در کشور ما راه افتاده است.

شمس الواعظین افزود: بنده به یاد دارم زمانی که اوباما برای ادای سوگند ریاست جمهوری از کاخ سفید خارج شد، ۴ رئیس جمهور پیشین آمریکا وی را همراهی می‌کردند. در حقیقت آن‌ها با این کار خود نشان دادند که سیستم کشورشان آن قدر پایدار است که همه رئیسان جمهور و دولتمردان قبلی پشت دولت جدید ایستاده‌اند تا منافع ملی آمریکا تامین شود

بستن http://www.modarair.com/news/میراث/1392-12-24-15-31-44.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 357132     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: