نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال 1398 سال نوعدوستی، انعطاف و گشایش در مدیریت شهری نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*
در آستانه آغاز سال جدید 1398 به سر می بریم. این که سال 1397 چگونه بر ما و جامعه ایران گذشت، مستلزم ارائه تحلیل دقیق و چرائی تحولات و وقایع در روند مسائل ملی و بین المللی می باشد. این که چه چشم اندازی فراروی مردم، جوانان و فرزندان ما در سال 1398 می ...

"مشهد و پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017" یادداشتی از: حمیدرضا موحدی زاده، به مناسبت آغاز سال جدید میلادی 2017


گروه: رویکرد مدارا، مروت و تدبیر
تاریخ درج: 1395/10/12
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1

به نام خداوند جهان آفرین

"مشهد و پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017"

یادداشتی از: حمیدرضا موحدی زاده

به مناسبت آغاز سال جدید میلادی 2017

در ابتدای مبحث لازم است اشاره کنیم که کلان شهر مذهبی مشهد با تایید سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان کنفرانس اسلامی 'آیسسکو' به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میلادی انتخاب شده است. اینک می خواهیم دلایل این انتخاب را برشماریم. این جایگاه و موقعیت، فرصتی طلایی و تکرارناشدنی برای معرفی ظرفیت ها، فرصت ها و جاذبه های معنوی، فرهنگی، مذهبی، زیارتی و توریستی را در اختیار علاقه مندان حال و آینده این دیار و خراسان بزرگ قرار داده است. ان شاالله مدیران و دست اندرکاران توان بهره برداری از آن را داشته باشند.

این شناسایی می تواند تابع نظریه مرکز-پیرامون شهر تاریخی، مذهبی و فرهنگی ایران قدیم و جدید باشد، زیرا در مرکز این قطب فرهنگی خورشید شرق، وجود مرقد مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) می باشد. چنان چه می دانیم هشتمین پیشوای شیعیان جهان در زمان هجرت و ولیعهدی در خراسان بزرگ نماد مهربانی، رأفت، گفتگو، شکیبایی، علم و ادب پروری بوده اند. مهم ترین دلیل این برجستگی در حکمت پذیرش مقام ولیعهدی می باشد که می توان برخی از آن عوامل را چنین برشمرد:

1-    پذیرش ولیعهدی مأمون عباسی از سر ترس، طمع و نیاز نبود، بلکه توانایی و شایستگی امام در حل و فصل مسائل آن روزگار و محبوبیت ایشان نزد ایرانیان و دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) بوده است.

2-     ویژگی های شخصیتی حضرت به خاطر برخورداری از علم سرشار، روش نیکو، دانش در تدبیر، قداست و شایستگی باعث شده بود تا ایشان دارای نفوذ فوق العاده کاریزماتیک و معنوی در بین مردمان آن روزگار باشند و این خصایص هم در رفع استبداد و ظلم حاکم ایفای نقش می نمود و هم این که در گسترش ارزش های اخلاقی و فرهنگی اسلام و قرآن اثر خود را بر جای گذاشت.

3-    حفظ علوم و میراث نبوی و گسترش آن در ایران و خراسان بزرگ آن روزگار می تواند دلیل دیگری بر پذیرش ولیعهدی باشد. امام تا پای جان شیرین خودشان برای حفظ اتحاد امت اسلامی و پرهیز از تفرقه و دشمنی در بین مسلمانان ایستادند.

امام رضا (ع) در نیشابور از رسول خدا(ص) نقل فرمود که: لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن عذابی. لا اله الا الله دژ استوار من است، پس هرکس در این حصار وارد شود از عذابم محفوظ است. پیام توحید و یکتاپرستی در این حدیث موج می زند.

علاوه بر این مأمون از سال ها قبل مرکزی به نام بیت الحکمه را در خراسان و مرو راه اندازی و کتاب های علمی و تاریخی آن زمان را ترجمه و پخش می کرد. برخی گفته اند مأمون تظاهر به علم دوستی می کرد. با ورود امام رضا (ع) به خراسان و قرار گرفتن در مقام ولیعهدی جلسات مناظره و گفتگوی آزاد با بزرگان علمی و مذهبی سایر ادیان مانند مسیحیان، یهودیان و حتی منکران وجود خداوند و حقانیت اسلام و قرآن نیز آزادانه برگزار می شد و رونق خاصی گرفته بود. غنای علمی و حلم بی نظیر امام رضا (ع) موجب آشکار شدن قدرت استدلال و برتری معارف اسلامی و شیعی در آن روزگار گردید.

البته در پیرامون این مرکز مهم و تعیین کننده که بخشی از ذلایل و عوامل آن در بالا گفته شد، دیگر نمادها نیز موجبات انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را فراهم نموده است:

·         در یک ضلع این مرکز آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی قرار دارد. 1000 سال قدمت تاریخی و برخورداری از شخصیتی فراگیر که با شاهنامه اش باعث گردید زبان پارسیان از گزند حوادث آن روزگاران مصون بماند. آن چنان که فردوسی گفت، "بسی رنج بردم در این سال سی.... عجم زنده کردم بدین پارسی" می توان گفت فرهنگ ایران و ایرانی به نوعی مدیون فداکاری، پژوهش و شاهنامه سرایی فردوسی می باشد.

·        در ضلع دیگر حکیم عمر خیام نیشابوری قرار دارد. او هم در زمان صدارت و وزارت خواجه نظام الملک کمک شایانی به ریاضیات، نجوم، علوم ادبی، دینی و تاریخی ایرانیان نمود. نقش خیام در حل معادلات درجه سوم و مطالعاتش در اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده‌است. در رباعیات خیام بر دینداری و حیرت او در کار و معمای جهان هستی تأکید شده است.

·        در ضلع دیگر این مرکز فرهنگی نادرشاه افشار قرار گرفته است. پادشاهی که هوش، استعداد و قدرت خارق العاده ای را از خود و سربازانش ارائه داد. او توانست افغان های متجاوز را سر جای خود بنشاند. عثمانی ها و روس ها را از سرزمین ایران بیرون رانده و استقلال دوباره ایران و ایرانی را به ارمغان آورد. فتح هندوستان و ترکستان او را به عنوان آخرین جهانگشای تاریخ در شرق به شهرت رساند.

و می توان به نمادهای فرهنگی و تاریخی خراسان بزرگ نظیر جابرابن حیان، خواجه نصیرالدین طوسی، خواجه نظام الملک طوسی، فارابی، ابوریحان بیرونی، عطار نیشابوری، صحیح بخاری و مسلم نیشابوری صاحبان دو کتاب معتبر احادیث پیامبر اسلام (ص) که در نزد برادران اهل تسنن از احترام و اعتبار خاصی برخوردارند. که هر دو شخصیت از خراسان بزرگ می باشند.

ویژگی های کلان شهر مشهد برای کسب این عنوان افتخارآمیز از سوی کنفرانس کشورهای اسلامی و تمامی برنامه های مشهد2017، با توجه به محورهای مهم فعالیت های آیسسکو اجرا می شود، که به بخشی از آن در پایان مطلب بدان اشاره می کنیم:

- میراث، هویت فرهنگی اسلامی و الزامات جهانی شدن

- تنوع فرهنگی برای ترویج خلاقیت و رسیدن به توسعه پایدار

- گفتگو و اتحاد تمدن ها در روابط منطقه ای و بین المللی

- فناوری اطلاعات و ارتباطات در خدمت توسعه پایدار در جهان اسلام

به امید رشد و توسعه مشهد به نحوی که عنوان "پایتخت فرهنگی جهان اسلام" برازنده نام و آوازه اش باشد. ان شاالله

 

بستن http://www.modarair.com/news/مقالات-مدیر-سایت/1395-10-12-08-34-06.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 350169     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: