نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال 1398 سال نوعدوستی، انعطاف و گشایش در مدیریت شهری نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*
در آستانه آغاز سال جدید 1398 به سر می بریم. این که سال 1397 چگونه بر ما و جامعه ایران گذشت، مستلزم ارائه تحلیل دقیق و چرائی تحولات و وقایع در روند مسائل ملی و بین المللی می باشد. این که چه چشم اندازی فراروی مردم، جوانان و فرزندان ما در سال 1398 می ...

"سرانجام توافق بین المللی برجام و رابطه آن با قانون داماتو"/بخش دوم/ نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده، فعال مدنی اصلاح طلب


گروه: رویکرد مدارا، مروت و تدبیر
تاریخ درج: 1395/10/6
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

نتیجه گیری و استنتاج از مباحث فوق:

با بهره گیری و استناد به دستاورد بی بدیل دولت "تدبیر و امید" و دستیابی به توافق بین المللی برجام و بررسی رابطه آن با تمدید قانون داماتو می توان نتایج زیر را به عنوان راهبرد " حفظ و تداوم برجام" به منظور بازگشت دوباره رونق اقتصادی، تداوم اعتدال، تدبیر و اصلاح امور و دورماندن کشورمان از آتش جنگ و جدال منطقه ای، ارائه و پیشنهاد داد.

·        افزایش 90 درصدی درآمد نفتی ایران نسبت به قبل از اجرای برجام،

در صورت احتساب صادرات روزانه یک میلیون و 700 هزار بشکه نفت خام ایران شامل نفت سنگین و سبک و در نظر گرفتن قیمت فعلی نفت کشور، درسال جاری به درآمد حدود 21 میلیارد دلار دست خواهیم یافت. پرواضح می باشد مردم تنها در صورتی طعم شیرین رشد اقتصادی 4/7 درصدی و افزایش درآمدهای نفتی را خواهند چشید که این درآمدها به عرصه حمایت از تولید، سرمایه گذاری و اشتغال منتقل شود.

·   حفظ چارچوب و یکپارچگی برجام و ثبات آن مستلزم توجه همه طرف‌های برجام نسبت به تداوم اجرای مفاد آن از سوی همه اعضا می‌باشد.

می توان  گفت که دوره استقرار کابینه ترامپ برای سرنوشت برجام حساس و تعیین کننده باشد. با اتخاذ سیاست معقول و توأم با مراقبت، صبر و انتظار  باید از هرگونه اقدام تحریک آمیز که بهانه به دست جنگ طلبان آمریکا بدهد به شدت پرهیز شود. در موضوع برجام دولت می‌بایست از تمرکز بر موضوع فاقد اهمیتی مانند تمدید ISA که بلااثر خواهد شد عبور کند. آنها تلاش خواهند کرد تا توافق برجام به بهانه تمدید قانون داماتو ابتدا از سوی ایران کنار گذاشته شود و سپس آن‌ها می‌توانند کشورمان را بعنوان ناقض برجام معرفی نمایند و بار دیگر پروژه‌ی ایران هراسی و منزوی کردن ایران را پیش ببرند.

·        گام نهادن در مسیر تنش زدایی و بهبود روابط متقابل با کشورهای منطقه خاورمیانه و حوزه عربی خلیج فارس به ویژه عربستان با استفاده از نفوذ سیاسی و مستشاری ایران در عراق، سوریه، لبنان، یمن و ... از نقاط و منافع مشترک ایران با اروپا، روسیه، ترکیه، چین و ... بهره برداری نماید.

·        امکان نوسازی ناوگان هوایی کشور و خرید هواپیماهای پیشرفته و مدرن از اثرات توافق برجام می باشد.

به استناد مصاحبه وزیر مسکن، راه و شهرسازی توافق با بوئینگ و ایرباس در آینده نزدیک نهایی می‌شود. ورود 12 فروند هواپیمای ایرباس و ATR در سال 2017 و تأمین فاینانس 47 هواپیمای ایرباس و بویینگ انجام شده است. از  مجموع 100 فروند هواپیمای ایرباس 42 فروند و از مجموع 80  فروند هواپیمای بویینگ 50 فروند تامین مالی آن را ایران متعهد شده است.

·        فراهم شدن شرایط جذب سرمایه های خارجی و تشویق و ضمانت در امر سرمایه گذاری داخلی به عنوان تنها راهکار غلبه بر مسائل و موانع تولید و اشتغال بایستی مورد توجه و حمایت مقامات عالی و قوای سه گانه، نیروهای نظامی و انتظامی قرار گیرد. آنها به خوبی  می دانند همیشه این فرصت ها و شرایط تکرار نمی شود.

·        شرایط کنونی کشور علیرغم این که چندان مطلوب نمی باشد و دلایل آن نیز روشن بوده و به آن اشاراتی شد، لیکن هر انسان و جریان منصف و آینده نگری می داند که چرخیدن همزمان سانتریفوژها و زندگی مردم که از وعده های رئیس جمهور میانه رو، آقای دکتر حسن روحانی بوده است، در حد نسبی و قابل قبول تحقق یافته است. البته حفظ پایگاه اجتماعی دولت، رضایت و امید مردم و پرورش روحیه قدرشناسی بهتر از این هم می توانست باشد.

·        ادامه مبارزه عملی و عادلانه با فسادها و اختلاس های سیستماتیک و سازمان یافته که دولت فعلی آن را از دوران قبل، تحریم ها و سوء مدیریت ها به ارث برده است. خوشبختانه با اقدامات دولتمردان و قوه محترم قضایی 2 میلیارد دلار از ثروت ملی که در اختیار باندهای فساد بود، به صندوق ملی بازگشت و بارقه امیدی را در استرداد هزاران میلیارد تومان پول این مملکت و ملت به خزانه کشور ایجاد نموده است.

به امید گشایش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و  سیاسی، ان شاالله

بستن http://www.modarair.com/news/مقالات-مدیر-سایت/1395-10-06-17-21-20.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 350175     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: