نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال 1398 سال نوعدوستی، انعطاف و گشایش در مدیریت شهری نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*
در آستانه آغاز سال جدید 1398 به سر می بریم. این که سال 1397 چگونه بر ما و جامعه ایران گذشت، مستلزم ارائه تحلیل دقیق و چرائی تحولات و وقایع در روند مسائل ملی و بین المللی می باشد. این که چه چشم اندازی فراروی مردم، جوانان و فرزندان ما در سال 1398 می ...

به نام خالق بهارآفرین

به نام خالق بهارآفرین"بهبود اقتصاد،محیط زیست ومشق سرنوشت!"در سال 1396/ نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*


گروه: رویکرد مدارا، مروت و تدبیر
تاریخ درج: 1395/12/21
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 8

بهار سال 1396 در راه و زمستان 1395 در حال رفتن است. نوروز باستانی یادگار نیاکان ما در همیشه تاریخ، پیام آور صلح، بالندگی و دوستی بوده است. با هزاران بیم و امید به حال و آینده خود و فرزندانمان می اندیشیم. سال جدید سمبل بانگ بیداری، وفاداری و وقت شناسی می باشد. آن جا که ویکتور هوگو می گوید، "بیش از آن که خزان از راه برسد، از فرصت بهار بهره مند شو!" ما را وادار به تأمل و بازخوانی تاریخ و نگاه به آینده می نماید و این که چگونه همراه با دغدغه های امروز و فردا، زندگی را ساز کنیم. سالی که در حال سپری شدن است، در نیمه اولش با اجرایی شدن توافق برجام و تشکیل مجلس معتدل دهم شروع و نیمه دومش با رشد اقتصادی، کنترل و کاهش تورم، از دست رفتن حلقه اتصال نظام و مردم و افول قدرت افراط گرایی مذهبی در عراق و سوریه در گذر زمان  است. از سوی دیگر روی کار آمدن دولت جنجالی ترامپ در امریکا نیز به نگرانی بین المللی نفرت پراکنی و تبعیض در بین مهاجران و احتمال به هم خوردن برجام دامن زده است.

اینک در آستانه ورود به روزهای آغازین بهار طبیعت و در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در 29 اردیبهشت 1396، عزم و اراده ملی برای برداشتن گام سوم "بازتولید و مشق سرنوشت" در حال شکل گیری می باشد. این مهم از طریق راهبرد "حفظ پایگاه اجتماعی، اراده عمل به وعده ها و برنامه ها" و "سالم سازی اقتصاد، چاره اندیشی معیشت و اشتغال جوانان" و "حرکت به سمت بازسازی روابط منطقه ای" امکان پذیر می باشد.

 

برنامه اقتصاد ملی دولت در سال 1395

در فروردین 1395 معاون اول ریاست جمهوری، برنامه ملی تحت عنوان "برقراری انضباط مالی در بخش عمومی و قطع وابستگی بودجه به نفت" مصوب شورای عالی اقتصاد مقاومتی را به دستگاه های دولتی ابلاغ کرد. مفاد برنامه فوق شامل،

·        پروژه طراحی مدل جامع استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد،

·        اصلاح ساختار کلان دولت و نظام درآمد – هزینه استان ها،،

·        اصلاح نظام اداری و استقرار دولت الکترونیک،

·        واگذاری 2500 طرح ملی و استانی نیمه تمام عمرانی به بخش غیر دولتی می باشد،

قبل از انتشار نتایج این برنامه ها از سوی سازمان مدیریت، پیش داوری خاصی نداریم، لیکن تصمیم گیرندگان اقتصادی و سیاسی می بایست توان مدیریت اجرایی کشور و استان ها را افزایش داده و در کنار توجه به آثار درازمدت برنامه ها، به دستاوردهای میان و کوتاه مدت آن نیز توجه نمایند. این مهم از طریق "مبارزه عادلانه با مظاهر فساد و رانت اقتصادی" و "بهبود اقتصاد، محیط زیست و روابط منطقه ای" و ارائه گزارش عملکرد و روند اجرایی برنامه ها به مردم و رسانه ها امکان پذیر می باشد.

سال 1395 در حالی رو به پایان است که، آلاینده های هوا، حوادث تلخ زیست محیطی و ریزگردها در خوزستان، حادثه آتش سوزی و سقوط پلاسکو در تهران، توان مدیریت بحران و سوانح در ایران را به چالش کشیده و در صورت تکرار حوادث مشابه، ناخواسته بی اعتمادی و نومیدی نسل های جدید از حل و فصل مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و آلودگی محیط زیست را دامن خواهد زد!

خوشبختانه در روزهای پایانی سال اهداء جایزه بین المللی اسکار برای دومین بار به کارگردان و هنرمند پر آوازه کشورمان آقای اصغر فرهادی، بارقه شادی و امید را در چشمان و قلوب مردم ما زنده کرد. او احترام مردم ایران را در نزد جهانیان تضمین و پیام آور صلح و دوستی گردید.

 

 

جایگاه بهبود محیط زیست و منابع آب در برنامه ششم توسعه

سازمان حفاظت محیط زیست موظف است برنامه جامع آموزش همگانی محیط زیست کشور را بازنگری کرده و سایر اقدامات به شرح زیر اجرا گردد.

·   زمینه های مناسب برای تسهیل در ایجاد و توانمند شدن سازمان های مردم نهاد، جوامع بومی و
محلی و افزایش نقش آنان در حفاظت و بهبود شرایط محیط زیست.

·   دستگاه های دولتی موظفند حداقل نیم درصد از اعتبارات خود را صرف پژوهش های مرتبط با
محیط زیست نمایند.

·        دولت موظف است با ایجاد ساختاری توانمند ضمن تدوین استانداردهای لازم، بر تولید، واردات و مصرف مواد تراریخته کنترل و نظارت جدی اعمال نماید.

·        دولت مکلف است جهت اصلاح الگوی بهره برداری از منابع طبیعی و منابع زیستی اراضی، اقدامات زیر را انجام دهد:

-        کاهش بهره برداری از جنگل های طبیعی به میزان 31 % در هر سال

-        توسعه زراعت چوب و احیاء جنگل ها و تشدید مباره با قاچاق چوب و ...

-        حمایت از تولید دام به روش صنعتی و حذف سود بازرگانی واردات چوب و ...

-        اجرای عملیات آبخیزداری تا سطح هشت میلیون هکتار تا پایان برنامه

·   کلیه دستگاهها و نهادهای دولتی و عمومی موظفند، در راستای اجرای مدیریت سبز نسبت به اقداماتی از
قبیل: مدیریت مصرف انرژی، آب، مواد اولیه و تجهیزات، کاهش تولید پسماند و بازیافت آن و بازچرخانی
پساب اقدام نمایند.

·        وزارت کشور مکلف است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و ... نسبت به ایجاد شبکه مراکز معاینه فنی مکانیزه غیر دولتی و رفع معضل دفن غیر بهداشتی و پراکندگی زباله در طبیعیت، منابع آب سطحی و دریا در شهرها و استان های بحرانی اقدام کند.

·   وزارت نیرو موظف است برداشت سالانه آب از سفره های زیرزمینی کشور را به 91 درصد تغذیه سال
گذشته کاهش دهد.

·   وزارت جهاد کشاورزی موظف است مصرف آب در بخش کشاورزی را به میزان فوق به طرق زیر کاهش
دهد.:

-        اصلاح روش های آبیاری و کشاورزی مکانیزه

-        اصلاح الگوی کشت به محصولات با نیاز آبی کمتر

-        توقف کشاورزی در مناطقی که با بحران آب مواجه هستند.

 

 

چشم انداز سال 1396 در عرصه های سه گانه

عرصه سیاسی و انتخابات،

-        استفاده دولت و وزارت کشور از حداکثر اختیارات قانونی و حقوقی در قانون اساسی و انتخابات به عنوان مسئول حسن اجرا و جلوگیری از تخلفات و دخالت های غیر مسئولانه لایه هایی از نیروهای مسلح، از طریق اجرا و عمل به قانون،

-        افزایش سطح مشارکت مدنی شهروندان و طبقه متوسط شهری و روستائیان عزیز و زحمت کش در انتخابات  از طریق رفع نیازهای معیشتی و اشتغال طبقات تحصیل کرده و محروم، بسط آزادی احزاب و انتقاد و  ارائه عملکرد مقایسه ای اقتصادی، سیاسی و بین المللی دولت در طول 4 سال گذشته،

-        وعده تشکیل دولت کارآمد و شجاع تر در دولت دوم "تدبیر و امید" از طریق ارائه برنامه، وفاداری به خواست اکثریت جامعه، دفاع محسوس از حقوق شهروندی و پایبندی به شعارها و وعده های انتخاباتی،

 

 

 

عرصه داخلی و اقتصاد

هنر دولت یازدهم در اینست که با استفاده از ابزار بودجه ریزی، افزایش سطح درآمد ملی فروش نفت را به عرصه تولید و ایجاد اشتغال منتقل نماید، تا کام مردم از طعم بالا رفتن درآمد و اشتغال جوانانشان شیرین شود. این مهم از طریق ایجاد بستر امنیت اجتماعی و اقتصادی، جذب سرمایه خارجی و داخلی و اصلاح قوانین سرمایه گذاری امکان پذیر است.

عرصه بین المللی و منطقه ای

اتخاذ تدابیری در راستای خنثی کردن بدعهدی و ماجراجویی های دولت ترامپ و اسرائیل و حفظ و تداوم دستاوردهای سند بین المللی برجام و در ادامه اصلاح و بهبود روابط متقابل با کشورهای جنوب خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی و تلاش برای گشایش و اعزام حجاج ایرانی در مراسم حج سال 1396 و مراقبت در حفظ روابط اقتصادی و سیاسی با کشور ترکیه.

در پایان امید است در سایه آگاهی، مشارکت مدنی، تداوم حرکت اعتدالی، اصلاحی و برداشتن گام سوم از سوی مردان، زنان و جوانان رشید و نجیب ایران اسلامی پس از گام اول انتخابات حماسی 24 خرداد 1392 و گام دوم انتخابات امیدبخش مجلس در 7 اسفند 1394 برای حفظ و تداوم پیروزی های تحول آفرین مردم، یعنی انتخابات سرنوشت ساز و تعیین کننده ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در 29 اردیبهشت سال 1396، نظام و مردم از مواهب و آثار مثبت و راهگشای آن بهره مند شوند. پر واضح است، افزایش کارآمدی و مشروعیت سیستم در گروی مهار و کاهش فقر، فساد و نابرابری می باشد و تقویت سرمایه و اعتماد اجتماعی برای اصلاح امور و غلبه بر موانع رشد و توسعه کشور و جامعه، دورکردن ایران از خطر جنگ، تفرقه و ... از نتایج آشکار و کارساز "مشق مجدد سرنوشت" خواهد بود. ان شاالله

 

 

·         فعال مدنی و کارشناس ارشد مدیریت

 

بستن http://www.modarair.com/news/مقالات-مدیر-سایت/اقتصاد.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 356911     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: