نام شما:
ایمیل مقصد:

 1399، سال بازگشت اعتماد عمومی و دیپلماسی شهری/ نویسنده: حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر مشهد
سال ۱۳۹۸ با تمام فرازونشیب‌ها و حوادث سهمگین آن بر ما، شهروندان و مردم نجیب و صبور ایران گذشت. می‌دانیم چالش‌های اقتصادی، انسانی، محیط‌زیست و زندگی شهری در برابر عزم، خواست و اراده انسان‌ها، کوچک و قابل مدیریت و کنترل اس...

فعالیت‎‎های فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد/ اعتیاد نگرانی اساسی بیش از 90 درصد مردم

فعالیت‎‎های فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد/ اعتیاد نگرانی اساسی بیش از 90 درصد مردم


گروه: مسائل اجتماعی و فرهنگی
تاریخ درج: 1394/3/7
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

گروه جامعه: اعتیاد، مواد مخدر و روان‎‎گردان‎‎ها به عنوان یک تهدید جسمانی، روانی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اساسی‌ترین عامل ضد توسعه، امروزه به عنوان یک بحران جهانی و در سطح کشور نیز از سوی بیش از 90 درصد مردم به عنوان یک معضل و نگرانی اساسی مطرح است.گسترش اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و بروز آسیب‌های ناشی از آن در ابعاد جسمانی، روانی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی از جمله مسائل اساسی کشورهای مختلف در سطح جهان به شمار می‎‎رود، به گونه‌ای که این ابزار سیاسی و اقتصادی به عنوان مهم‌ترین مانع رشد و توسعه در جامعه متمدن امروز سبب ریشه‌دار شدن عمیق مسائل اجتماعی شده است. بروز اختلالات و تنوع مشکلات روانی، میل طبقات مختلف به لذت‌طلبی افراطی، گسترش باورها و نگرش‌های غلط، تفریح و عواملی نظیر آن از جمله مواردی است که سبب شده تا شاهد افزایش ورود برخی از طبقات از جمله زنان، نوجوانان و افراد تحصیل کرده به چرخه اعتیاد و همچنین پیدایش بیش از 358 نوع مواد روان‌گردان جدید از طبقه کانوبینوئیدهای صناعی در جامعه جهانی باشیم.

البته برای مهار و کنترل این پدیده، نیازمند پرهیز از نگاه‌های سنتی و فهم ساده اندیشانه، دوری از هرگونه سطحی‌نگری و عمل‌زدگی، درک صحیح از شرایط کنونی، هدف‌گذاری و جهت‌گیری مشخص و سیستماتیک، نیازمند مبتنی کردن کلیه فعالیت‌ها بر شواهد علمی هستیم.

مقابله با عرضه مواد افیونی در استان
"علی روستایی" دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان یزد پیرامون فعالیت‎‎های صورت گرفته درخصوص مقابله با عرضه مواد افیونی در استان، تصریح کرد: در سال گذشته بیش از 22 تن انواع مواد مخدر از قاچاقچیان و سوداگران مرگ کشف و ضبط شده و در این رابطه نیز تعداد چهار هزار و 895 نفر دستگیر شده‌اند که از این تعداد 211 نفر قاچاقچی، 1228 نفر حمل‌کننده، 1537 نفر توزیع‌کننده و 1492 نفر نیز نگهدارنده مواد بوده‌اند.

وی افزود: در این مدت، تریاک به عنوان اولین ماده مخدر است که بیشترین کشفیات را به مقدار 18 هزار و 838 کیلوگرم و بعد از آن ماده روانگردان حشیش نیز به وزن 2037 کیلو‌گرم، دومین ماده مکشوفه‌ای بوده که بیشترین حجم کشف را به خود اختصاص داده است. روستایی خاطرنشان کرد: در همین راستا تعداد 368 خودرو، 26 موتور، 154 موبایل و پنج سلاح توقیف و 57 باند نیز منهدم و تعداد 4006 پرونده نیز در این خصوص در دادگاه‌های قضایی تشکیل شده و 2258 نفر نیز در رابطه با مواد مخدر زندانی شده‌اند.

وی همچنین از اجرای چهار مورد طرح ارتقای امنیت اجتماعی به صورت فصلی به منظور تشدید مبارزه با توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان مواد مخدر در یزد خبرداد و گفت: به دنبال اجرای این طرح‎‎ها، 25 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف و 183 نفر نیز دستگیر شده‎‎اند. وی افزود: در همین رابطه در سال گذشته تعداد 47 طرح پاکسازی نقاط آلوده به مواد مخدر هم اجرا شده که حاصل آن کشف 408 کیلو گرم انواع مواد مخدر و دستگیری 164 نفر قاچاقچی بوده است.

فعالیت‎‎های فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد
به گفته دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، این شورا در حوزه آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی در سال گذشته اقدام به برپایی بیش از 1620 کارگاه و دوره آموزشی، 59 همایش و سمینار و 58 نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد کرده که در مجموع این فعالیت‌ها جمعیتی بالغ بر 176 هزار و 500 نفر تحت آموزش‎‎های پیشگیری اولیه از اعتیاد قرار گرفته‌اند. وی ادامه داد: در همین راستا تعداد 22 هزار و 700 بسته آموزشی با موضوعات پیشگیری توزیع و 3480 دقیقه برنامه‌های رسانه‌ای نیز تولید و پخش شده است.

درمان و حمایت‌های اجتماعی از معتادان
روستایی در ادامه خاطرنشان کرد: در استان یزد تعداد 141 مرکز درمان اعتیاد فعالیت دارند که از این تعداد 97 واحد تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی، 39 واحد تحت نظارت سازمان بهزیستی و پنج واحد تحت نظارت سازمان زندان‌ها هستند. وی عنوان کرد: 121 مرکز درمان از مجموع مراکز استان با داروهای آگونیست و چهار مرکز گذری، یک مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی، هشت تیم سیار و همچنین 18 مرکز اقامتی میان مدت به کار درمان اعتیاد اشتغال دارند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهار کرد: پارسال تعداد 17 هزار و 815 نفر در مراکز درمان اعتیاد اعم از دولتی و غیردولتی پذیرش شده‌اند که نسبت به مدت مشابه 26 درصد رشد نشان می‌دهد. وی گفت: همچنین تعداد 1070 نفر از معتادان بهبود یافته تحت پوشش برنامه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای قرار گرفته‌اند که در این رابطه رشد 180 درصدی را شاهد هستیم. روستایی اعلام کرد: افتتاح مرکز نگهداری و درمان معتادان پر خطر موضوع تبصره 2 ماده 16 قانون در بهمن ماه سال 93 از جمله موارد انجام شده در سال گذشته بود که این مرکز با پذیرش 200 نفر بیمار دارای اعتیاد کار خود را آغاز کرد و تاکنون 845 نفر از خدمات این مرکز بهره‌مند شده‌اند.

مشارکت سازمان‌های مردم نهاد
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی همیشه به عنوان بازوان اجرایی و توانمند دولت در عرصه‌های گوناگون حضور داشته و نقش آنها در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است.

وی در همین رابطه ادامه داد: در حال حاضر 59 تشکل مردم نهاد در حوزه مبارزه با مواد مخدر در استان فعال هستند که از این تعداد 41 تشکل در حوزه فرهنگی و پیشگیری، 18 تشکل در حوزه درمان و حمایت‎‎های اجتماعی، سه تشکل در حوزه کاهش آسیب و چهار تشکل در حوزه صیانت‌های اجتماعی (آموزش، اشتغال، کارآفرینی) مشغول به کار هستند.

پژوهش از راهبردهای مبارزه با موادمخدر
روستایی با تاکید بر این که بدون شک تحقیق و پژوهش پایه و اساس هر فعالیت اصولی و هدفمند است و اقدام‌های اجرایی که بر اساس پژوهش انجام نگیرد، قرین موفقیت نخواهد بود، اظهار کرد: یکی از راهبردهای ملی مبارزه با مواد مخدر تقویت، توسعه و توانمندسازی امور علمی و پژوهشی و بهره‌گیری از نقطه نظرات متخصصان و صاحبنظران رشته‌های مختلف به منظور ضربه زدن به استراتژی‌های سیستم هوشمند مواد مخدر و روان‌گردان‌ها به شمار می‌رود.

وی ابلاغ 202 مورد اولویت‎‎های پژوهشی حوزه‌های مختلف ستاد به دانشگاه‌ها و مراکز علمی، برگزاری جلسات متعدد اتاق فکر و احصاء اولویت‌های پژوهشی استان در حوزه مواد مخدر، اجرای دو طرح پژوهشی دارای اولویت در استان که در حال حاضر نیز در حال انجام است، حمایت از سه مورد پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی و هماهنگی با معاونین پژوهشی دانشگاه‌ها به منظور ایفای نقش جدی آنها در توسعه پژوهش‌ها و مطالعات کاربردی امر مبارزه را از جمله این فعالیت‎‎ها برشمرد.

وی همچنین از برگزاری همایش اجتماعی کردن امر مبارزه با حضور مسئولان، نخبگان و فعالان حوزه مواد مخدر، تشکیل بانک اطلاعات از پژوهشگران، مولفین و مترجمین حوزه مواد مخدر در سطح استان، ایجاد اتاق فکر و شوراهای مشورتی به منظور استفاده از نقطه نظرات اساتید و صاحب‌نظران در ابعاد مختلف کنترل اعتیاد و ایجاد تعامل و همکاری‌های علمی و بهره گیری از آنان برای انجام پژوهش‌های کاربردی، ارسال منابع مکتوب و فصلنامه‌های ارسالی از سوی ستاد به دانشگاه‌ها و مراکز علمی به منظور مرتفع شدن بخشی از نیاز پژوهشگران و دانشجویان به عنوان دیگر فعالیت‌های این حوزه در راستای تولید و توسعه دانش و ادبیات تئوریک و مبانی نظری امر مبارزه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با مواد مخدر و روان گردان‌ها یاد کرد.

بستن http://www.modarair.com/news/مسائل-اجتماعی/اعتیاد.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 414465     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: