نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال 1398 سال نوعدوستی، انعطاف و گشایش در مدیریت شهری نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*
در آستانه آغاز سال جدید 1398 به سر می بریم. این که سال 1397 چگونه بر ما و جامعه ایران گذشت، مستلزم ارائه تحلیل دقیق و چرائی تحولات و وقایع در روند مسائل ملی و بین المللی می باشد. این که چه چشم اندازی فراروی مردم، جوانان و فرزندان ما در سال 1398 می ...

مديرعامل انجمن شاعران ايران : قيصر امين‌پور، حافظ معاصر شعر فارسي

مديرعامل انجمن شاعران ايران : قيصر امين‌پور، حافظ معاصر شعر فارسي


گروه: فرهنگ، تاریخ، ادبیات و هنر
تاریخ درج: 1391/8/10
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1

 

گروه فرهنگ و هنر: مديرعامل انجمن شاعران ايران با بيان اينکه مارک دولتي به قامت شاعري چون قيصر امين‌پور نمي‌چسبد اظهار کرد: امين پور را بايد حافظ در زمانه معاصر شعر فارسي دانست.
 
 
قيصر امين‌پور، حافظ معاصر شعر فارسي
 

فاطمه راکعي با اشاره به پنجمين سالگرد درگذشت قيصر امين پور و در واکنش به طرح برخي اظهار نظرها مبني بر معمولي بودن شعر امين پور اظهار کرد: متاسفانه در عرصه علم و ادب و فلسفه امروز، شاهد ادعاهايي هستيم که يکي ديگري را نفي مي‌کند. اين طور برخورد با آثار هم صنف‌ها کمي غيرمنصفانه است و از آن مهم‌تر برازنده برخي از اقشار فرهنگي از جمله صنف شاعران نيست. البته شايد کساني باشند که بخواهند فقط با ديدي منفي آثار کسي ر ا ببيننند، ولي شکي ندارم که اين ديد پسنديده نيست.

راکعي افزود: در مورد امين پور بايد بگويم که اعتقاد شخصي من به عنوان يک زبان شناس و منتقد شعر اين است که ويژگي اصلي و ممتاز شعر او در ميان ساير هم نسلانش، نگاه صميمي او به مسائل و احساس رقيق و عاطفي بود.وي افزود: امين‌پور از همه عناصر لطافت‌بخش به شعر، کشف‌هاي زباني، نگاه استعاري، ديگرگونه ديدن و بازي‌هاي زباني و در يک کلام هرچه به عنوان عناصر زباني در شعر مي‌توان پيدا کرد، در سرايش اشعار بهره مي‌برد. از همين منظر بايد گفت بسياري از تصويرهاي موجود در اشعار امين پور متعلق به خود اوست. البته اين حق شاعر است که شعرش از شعر و يا حالات شاعرانه فرد ديگري تاثير بپذيرد، اما شعر او نبايد داد بزند که اين اتفاق در آن صورت پذيرفته است.

وي با بيان اينکه شعر قيصر بر خلاف برخي از اشعاري که امروز مي‌خوانيم شعر و نه شعار بود، گفت: صداقت جاري در شعر امين پور قابل اهميت است. اين روزها کساني پيدا مي‌شوند که بدون انصاف او را شاعر دولتي مي‌نامند و اصطلاحات مارک دار به او مي‌زنند، اما من به عنوان کسي که از نيمه‌هاي دهه ۶۰ به بعد او را مي‌شناسم مي‌توانم ادعا کنم قيصر در زماني براي دفاع مقدس و شهدا و براي ائمه (ع) و برخي شخصيت‌هاي انقلابي سرود که کسي انتظار و توقعي در اين زمينه از شاعران نداشت و توصيه‌اي هم به انجام آن نمي‌کرد.وي در پايان افزود: قيصر امين پور در برخي مواقع آن قدر ظريف و طبيعي نوآوري کرده است و بکرترين صنايع شعري را به کار برده است که من تنها در شعر حافظ چنين چيزي را ديده‌ام و به همين خاطر معتقدم امين پور حافظ زمانه ما بود.

بستن http://www.modarair.com/news/فرهنگ-و-هنر/1391-08-10-21-06-37.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 364368     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: