نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال 1398 سال نوعدوستی، انعطاف و گشایش در مدیریت شهری نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*
در آستانه آغاز سال جدید 1398 به سر می بریم. این که سال 1397 چگونه بر ما و جامعه ایران گذشت، مستلزم ارائه تحلیل دقیق و چرائی تحولات و وقایع در روند مسائل ملی و بین المللی می باشد. این که چه چشم اندازی فراروی مردم، جوانان و فرزندان ما در سال 1398 می ...

عضو شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی: خیام گفتمان جدیدی را در تفکر ایرانی ایجاد کرد

عضو شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی: خیام گفتمان جدیدی را در تفکر ایرانی ایجاد کرد


گروه: فرهنگ، تاریخ، ادبیات و هنر
تاریخ درج: 1395/2/29
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

عضو شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: خیام گفتمان جدیدی را در تفکر ایرانی ایجاد نمود و برای این تفکر نمی‌توان هیچ‌گونه حد و مرزی مشخص کرد؛ چرا كه تفکر و گفتمان خیام سبب معرفی فرهنگ و تمدن ایران به جهان شد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجویان ایران (ایسنا)– منطقه خراسان، محمدجعفر یاحقی در مراسم بزرگداشت حکیم عمر خیام در باغ تلاار امیرآباد روستای دلوئی گناباد، با بيان اين مطلب گفت: خیام به عنوان یک شخصیت علمی کاملاً شناخته شده است و وی را به عنوان چهره ریاضی و نجوم و ثبیت کننده تقویم جلالی می‌شناسند.
 
وی اظهار کرد: اما چهره فکری و اندیشه خیام مبهم و ناشناخته شده است؛ چرا که خیام یک جریان خاصی را در دوران حیات خود به راه انداخته بود.
 
اين استاد ادبيات فارسي دانشگاه فردوسي مشهد با بیان اینکه یک جریان اندیشه‌ای و فکری به نام خیام در ادبیات فارسی وجود دارد، اظهار کرد: خیام به علت خلقت انسان که درد مشترک همه انسان‌ها به دور ازهویت قومی و مذهبی است، پاسخ داد و در همین راستا خیام به عنوان یک جریان‌ساز در جهان معروف است.
 
یاحقی افزود: در همین راستا پس از خیام افراد زیادی این تفکر و جریان فکری را در گوشه و کنار جهان دنبال کردند و این تفکر بدون شک همچنان در اذهان برخی از مردم ادامه دارد.
 
عضو شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد رباعی‌های منتسب به خیام، سروده این شاعر نیست، تصریح کرد: فکر، اندیشه و گفتمان رباعی‌های منتسب به خیام مربوط به این شاعر است اما سروده شده توسط ادامه‌دهندگان تفکر خیام است.
 

بستن http://www.modarair.com/news/فرهنگ-و-هنر/فرهنگستان.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 331393     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: