نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال 1398 سال نوعدوستی، انعطاف و گشایش در مدیریت شهری نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*
در آستانه آغاز سال جدید 1398 به سر می بریم. این که سال 1397 چگونه بر ما و جامعه ایران گذشت، مستلزم ارائه تحلیل دقیق و چرائی تحولات و وقایع در روند مسائل ملی و بین المللی می باشد. این که چه چشم اندازی فراروی مردم، جوانان و فرزندان ما در سال 1398 می ...

آیدین آغداشلو: مسأله بر سر مدیریت فرهنگی است

آیدین آغداشلو: مسأله بر سر مدیریت فرهنگی است


گروه: فرهنگ، تاریخ، ادبیات و هنر
تاریخ درج: 1394/8/29
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 3

احتمالا همه می­‌دانیم سرانه مطالعه در کشورمان وضعیت چندان مناسبی ندارند. احتمالا همه باز هم در دانستن این موضوع شریکیم که اگرمسئولان کارشان را درست انجام دهند، احتمالا در وضعیتی که هم اکنون دچار آن هستیم گشایشی حاصل خواهد شد.اما به گمان من در مورد برخی موضوعات توقعمان از دولت و مسئولین دولتی بی‌جاست. چرا که در مورد برخی موضوعات اصولا برنامه‌ریزی فرهنگی نقش چندان مهمی ایفا نمی‌کند،به بیان دیگر گشایش در آن امور اصلا به برنامه‌ریزی فرهنگی مربوط نمی‌شود. ما در دورانی زندگی می‌کنیم که اینترنت تا اندازه ای جای مطالعه کتاب را گرفته است. نکته ای که باید به آن توجه شود جهان شمول بودن این وضع است. کاهش حجم مطالعه به روش سنتی امری است که تمام کشورهای دنیا با آن مواجه هستند. در چنین شرایطی، کتابخوانی به مفهومی که در چهار دهه قبل وجود داشت تا حد قابل توجهی تقلیل پیدا کرده است. البته که در این بین گرانی کاغذ که از جمله دلایل تاثیر گذار بر کاهش میزان مطالعه در کشور ماست تا حد زیادی مربوط به وضعیت اقتصادی است که در آن قرار و به سختی داریم آن را پشت سر می‌گذاریم. این عامل از جمله مواردی است که ارتباط تنگاتنگی با برنامه ریزی فرهنگی دارد. با این وجود می خواهم از گزاره‌ای استفاده کنم که مدت هاست در سخنانم از آن بهره می‌برم.

من همیشه می­گویم ما نباید هر جایی که کمبودی حادث شد، یقه دولت را بگیریم. بناید با لحن طلبکارانه بگوییم دولت باید چنین و چنان کند، گویا برخی از ما این موضوع را فراموش کرده ایم که قرار نیست دولت مسئول تمام کمبودهای ما باشد. در بعضی حوزه ها بهتر است دولت اصلا کاری انجام ندهد. انجام ندادن کار در این حوزه ها خود بهترین کاری است که از دست دولت بر می آید. از سوی دیگر پرداختن به این موضوع که چرا کتاب از حیث اقتصادی خریدار مناسب را ندارد (با فرض ناگفته گذاشتن مسائل متفرقه ای مثل وجود اینترنت) به نحوه عملکرد دولت‌ها در حوزه فرهنگباز می شود. باید این سوال را مطرح کرد که دولت برای حل مسائل اقتصادی موجود در حوزه کتاب چه برنامه هایی دارد؟ وقتی شرایط اقتصاد به نحوی پیش می رود که قیمت کاغذ افزایش پیدا می کند، برای یک ناشر نگه داری آن کاغذ بسیار مقرون به صرفه تر از چاپ کتاب خواهد بود. نحوه پخش کتاب از دیگر عواملی است که نباید از اهمیت آن غافل شویم. اینکه کتاب فروشی ها به چه نحوی عمل می کنند و آیا از آنها حمایتی صورت می گیرد یا خیر از جمله سوالاتی است که در این مسیر باید مطرح شود.

بستن http://www.modarair.com/news/فرهنگ-و-هنر/آغداشلو.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 331395     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: