نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال 1398 سال نوعدوستی، انعطاف و گشایش در مدیریت شهری نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*
در آستانه آغاز سال جدید 1398 به سر می بریم. این که سال 1397 چگونه بر ما و جامعه ایران گذشت، مستلزم ارائه تحلیل دقیق و چرائی تحولات و وقایع در روند مسائل ملی و بین المللی می باشد. این که چه چشم اندازی فراروی مردم، جوانان و فرزندان ما در سال 1398 می ...

30 حق اصلی و اساسی برای همه انسان‌ها

30 حق اصلی و اساسی برای همه انسان‌ها


گروه: دیباچه و سخن هفته
تاریخ درج: 1393/7/17
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

براساس اعلامیه جهانی حقوق بشر، ۳۰ حق اصلی و اساسی برای همه انسان‌ها در سرتاسر جهان وجود دارد که در سال ۱۹۴۸ توسط سازمان جهانی ملل متحد به تصویب رسیده است. 

این اعلامیه حقوق بنیادی مدنی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، و اجتماعی‌ که تمامی انسان‌ها، صرف نظر از نژاد و جنسیت در هر کشوری باید از آن برخوردار باشند، مشخص کرده‌ است. هدف این اعلامیه، برقراری حقوق و آزادی‌های برابر برای همه انسان‌هاست.
حقوق بشر واژه‌ای جهانی است که بارها شنیده‌اید؛ اما شاید خیلی‌ از شما قادر به تعریف آن نباشید. سوال این است که این حقوق بشر واقعاً چه هستند؟ این «حقوق» چیزهایی هستند که ما به خاطر انسان بودن آزادی انجام یا داشتن آن ها را داریم. 
همه ما انسان‌ها دارای این ۳۰ حق هستیم و می‌بایست اطلاعات کامل درمورد حقوقی که سازمان ملل برای تک‌تک ما تصویب کرده است، داشته باشیم. علاوه بر این، باید همدیگر و به خصوص کودکان را نیز از این حقوق آگاه کنیم.
 
اعلامیه جهانی حقوق بشر:
۱. همه انسان‌ها آزاد بوده و از حقوق یکسان برخوردارند. همه انسان‌ها آزاد زاده شده‌اند، افکار و ایده‌های متفاوت دارند و با همه انسان‌ها باید به گونه‌ای یکسان رفتار شود.
۲. هیچ تمایزی بین انسان‌ها وجود ندارد، این حقوق متعلق به همه انسان‌ها صرف نظر از تفاوت‌های آنان، است.
۳. همه انسان‌ها حق زندگی کردن در آزادی و امنیت کامل دارند.
۴. از هیچ انسانی نباید به عنوان برده استفاده کرد. هیچ کس حق برده کردن ما را ندارد و ما نیز نمی‌توانیم انسان دیگری را برده خود کنیم.
۵. هیچ کس نباید مورد شکنجه، بی رحمی و آزار قرار گیرد.
۶. همه انسان‌ها حق برابر برای استفاده از قانون را دارند.
۷. همه انسان‌ها تحت حمایت قانون هستند و قانون برای همه یکسان است. با همه باید با عدالت رفتار شود.
۸. همه انسان‌ها حق استفاده از دادگاه‌های قانونی را دارند. درصورت رفتار ناعادلانه می‌توانند از قانون درخواست حمایت کنند.
۹. هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید بدون دلیل منطقی قرار گیرد.
۱۰. هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی آشکار و عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و مستقل است تا در برابر هر گونه اتهام جزایی علیه وی، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.
۱۱. همه انسان‌ها تازمانی که جرم آن ها اثبات نشده است، پاک و بی گناه هستند. هیچ کس را نباید قبل از این که جرمی از او ثابت شده باشد، مقصر دانست.
۱۲. همه انسان‌ها سزاوار داشتن حریم شخصی هستند. هیچ کس نباید سعی در تخریب خوش نامی کسی کند. بدون دلیل مشخص و قانونی، هیچ کس حق وارد شدن به خانه دیگری، باز کردن نامه‌های او یا آزار رساندن به او و خانواده‌اش را ندارد.
۱۳. همه انسان‌ها محق به داشتن آزادی جابه جایی و رفتن به هر جایی درون مرزهای کشور خود هستند.
۱۴. هر انسانی سزاوار و محق به پناهجویی و برخورداری از پناهندگی در کشورهای پناه دهنده در برابر پیگرد قضایی است.
۱۵. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن یک ملیت است.
۱۶. هر انسان بالغ حق ازدواج و تشکیل خانواده دارد. زنان و مردان دارای حقوق برابر در ازدواج و زندگی زناشویی و پس از جدایی هستند.
۱۷. هر انسانی به تنهایی یا با شراکت با دیگران حق مالکیت دارد. هیچ کس را نمی بایست خودسرانه از حق مالکیت خود محروم کرد.
۱۸. همه انسان‌ها محق به داشتن آزادی اندیشه هستند. همه حق این را دارند که به چیزی که می‌خواهند، اعتقاد و باور داشته، مذهب دلخواه خود را داشته و درصورت تمایل آن را تغییر دهند.
۱۹. همه انسان‌ها محق به داشتن آزادی بیان هستند. همه آزادند هر چه دوست دارند، فکر کنند و نظریات خود را با دیگران در میان بگذارند.
۲۰. همه انسان‌ها برای تشکیل گردهمایی، همکاری صلح‌آمیز برای دفاع از حقوق خود آزاد هستند. هیچ کس نمی‌تواند کسی را مجبور به عضویت در یک گروه یا دسته کند.
۲۱. هر شخصی حق دارد که در مدیریت دولت کشور خود، مستقیماً یا به واسطه انتخاب آزادانه نمایندگان شرکت جوید.
۲۲. هر کسی به عنوان عضوی از جامعه حق دارد از امنیت اجتماعی، مسکن، دارو، تحصیلات، مراقبت از فرزند و سرمایه کافی برای زندگی برخوردار باشد.
۲۳. هر انسان بالغ حق دارد که صاحب شغل بوده و آزادانه شغل خود را انتخاب کند.
۲۴. هر انسانی سزاوار استراحت و اوقات فراغت، زمان محدود و قابل قبولی برای کار و مرخصی است.
۲۵. هر انسانی سزاوار داشتن محل مناسب برای خواب و تغذیه خوب است. مادران و فرزندان، افراد سال خورده، افراد بیکار و ناتوان جسمی و سایر افراد حق دارند از مراقبت مناسب بهره‌مند شوند.
۲۶. آموزش و پرورش حق همگان است. تحصیلات دوره ابتدایی می‌بایست برای همه افراد رایگان باشد. همه می‌بایست با «ملل متحد» آشنا شوند. پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش فرزندان خود محق هستند.
۲۷. حق طبع و نشر (کپی‌رایت) قانونی خاص است که از آفرینش‌های هنری محافظت می‌کند. دیگران نمی‌توانند بدون اجازه آفریننده اثری، از آن تقلید کنند.
۲۸. در جامعه باید نظم حاکم باشد که همه بتوانند از حقوق و آزادی‌های خود بهره‌مند شوند.
۲۹. همه انسان‌ها دربرابر دیگران مسئول هستند و باید از آزادی‌ها و حقوق دیگران محافظت کنند.
۳۰. هیچ کس نباید حقوق عنوان‌شده در این اعلامیه را از دیگری سلب کند.
بستن http://www.modarair.com/news/سخن-هفته/1393-07-17-13-37-10.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 331892     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: