نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال 1398 سال نوعدوستی، انعطاف و گشایش در مدیریت شهری نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*
در آستانه آغاز سال جدید 1398 به سر می بریم. این که سال 1397 چگونه بر ما و جامعه ایران گذشت، مستلزم ارائه تحلیل دقیق و چرائی تحولات و وقایع در روند مسائل ملی و بین المللی می باشد. این که چه چشم اندازی فراروی مردم، جوانان و فرزندان ما در سال 1398 می ...

 تأكيد آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به اصالت عقلانيت و تفكر در اسلام

تأكيد آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به اصالت عقلانيت و تفكر در اسلام


گروه: دیباچه و سخن هفته
تاریخ درج: 1391/8/24
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 2

آفتاب: سرویس سیاسی - ايشان افزود: براي معرفي دين اسلام بايد پرده ريا، تظاهر به دين و زهدفروشي را كنار بزنيم و از شعاري زندگي كردن پرهيز كنيم. 

به گزارش آفتاب، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني افزود: اسلام دين خاتم است و بايد خود مردم تا قيامت با اتكاء به پايه‌هاي اصلي دين يعني قرآن، سيره معصومان و سنّت، هدايت شوند، زيرا مردم با ارزش‌ها و اعتقادات ديني رشد كرده‌اند و از اعتقادات خود دست برنمي‌دارند و اين مسئله جز با تكيه بر عقل امكان‌پذير نيست و اگر براساس عقلانيت عمل كنيم، در واقع به دستور دين عمل كرده‌ايم. 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تأكيد بر اينكه نگراني اصلي، ممانعت از حاكم شدن عقلانيت بر امور است و آن را سركوب و متهم مي‌كنند، گفت: اولين سوره نازل شده در قرآن اشاره به علم و عقل دارد و مطمئناً افرادي كه با عقل و فهم و درايت، به اين آيات و رواياتي كه در كتاب‌هاي مرجعي همچون اصول اربعه آمده توجه كنند، بهره بيشتري نصيب آنها خواهد شد و به نقش اصلي عقلانيت و تأثير آن در شناساندن دين اسلام پي خواهند برد. 

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، ضعف اصلي سوءبرداشت از دين را در شيوه غلط معرفي اسلام خواند و تصريح كرد: يكي از مشكلات امروز جامعه، ناتواني در معرفي اسلام ناب و بي‌پيرايه به جوانان و پاسخگويي به سؤالات نسل تحصيلكرده و باسواد است. 

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني ضمن توصيه به پرهيز از افراط و تفريط در جامعه گفت: جامعه تحصيلكرده و دانشمند هيچ‌گاه دچار افراط و تفريط نمي‌شود. 

ايشان تأكيد كرد: بايد عقلانيت را همه جا به عنوان هم‌رديف با شرعيت مطرح كنيم و در زمان حضرت حجت(عج) منتظران بايد به حدّي از بلوغ فكري و عقلي رسيده باشند كه ديگر نيازي به جنگ و نزاع نباشد. 

در ابتداي اين ديدار آقايان مقيسه، مسئول پژوهشگاه فرهنگ و هنر، ميرلوحي، دكتر فرحبخش دارابي، جعفري‌سرشت، الوادري، هر كدام جداگانه به معرفي فعاليت‌هاي خود در پژوهشگاه فرهنگ و هنر و بيان مشكلاتشان پرداختند و در پايان ارائه رهنمود و ارشادات رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را براي پيشبرد اهدافشان خواستار شدند

بستن http://www.modarair.com/news/سخن-هفته/هاشمي-رفسنجاني.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 331919     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: