نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال 1398 سال نوعدوستی، انعطاف و گشایش در مدیریت شهری نویسنده: حمیدرضا موحدی زاده*
در آستانه آغاز سال جدید 1398 به سر می بریم. این که سال 1397 چگونه بر ما و جامعه ایران گذشت، مستلزم ارائه تحلیل دقیق و چرائی تحولات و وقایع در روند مسائل ملی و بین المللی می باشد. این که چه چشم اندازی فراروی مردم، جوانان و فرزندان ما در سال 1398 می ...

بهره‌برداری صنعتی سالانه از 800‌هزار هکتار جنگل‌های هیرکانی / وضعیت جنگل‌های ایران به مرز بحران رسید

بهره‌برداری صنعتی سالانه از 800‌هزار هکتار جنگل‌های هیرکانی / وضعیت جنگل‌های ایران به مرز بحران رسید


گروه: سازمان های غیر دولتی،محیط زیست
تاریخ درج: 1391/10/28
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0
  • زهرا بیگدلی

  • «سالانه 800‌هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی مورد بهره‌برداری صنعتی قرار می‌گیرد و به همین دلیل از مجلس درخواست می‌کنیم که برای این مسئله چاره‌ای بیندیشد، چراکه جنگل‌های هیرکانی از قدیمی‌ترین و بهترین جنگل‌ها هستند. در واقع ما از مجلس می‌خواهیم تنفسی 10ساله به جنگل‌های شمال داده شود، چون باید بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌ها قطع و به جای آن از زراعت چوب استفاه شود.» محمدجواد محمدی‌زاده، رییس سازمان محیط‌ زیست با اعلام وضعیت اسفناک جنگل‌های هیرکانی و دیگر جنگل‌های ایران به طور جدی از نمایندگان مجلس خواست فکری به حال جنگل‌های ایران بکنند که تقریبا رو به نابودی هستند. او در مراسم گرامیداشت غرس نهال و حفاظت از فضای سبز و جنگل‌ها گفت: «در کشور ما سالانه حدود 7/6‌میلیون تن چوب نیاز است که 2/1میلیون تن آن از طریق واردات و عمدتا از کشور روسیه و 7/4‌میلیون تن از طریق زراعت چوب تامین می‌شود. به همین دلیل در ایران باید سالی صد‌هزار هکتار جنگل توسعه داده شده و به مساحت 500‌هزار هکتار نیز از توسعه بیابان جلوگیری شود که این موضوع نیاز به تامین منابع دارد و مجلس باید برای فراهم کردن این منابع اقدام کند و گرنه فلات ایران توسعه‌یافته و بیابان‌ها بیشتر خواهد شد.» محمدی‌زاده، صحبت‌های دیگری نیز در این زمینه دارد: «تخریب جنگل‌ها در 50 سال اخیر بسیار بالا بوده است، با وجود آن‌که طی این سال‌ها 5/2‌میلیون هکتار جنگل در دست کاشت داشته‌ایم، درحال حاضر کمیت جنگل‌های ایران 2/14‌میلیون هکتار است که با توجه به مساحت 165 هکتاری کشور ایران،‌درصد کمی از اراضی ایران را تشکیل می‌دهد.» او ادامه داد: «همچنین 86‌میلیون هکتار مرتع در کشور وجود دارد که 10‌درصد آن قوی، 50‌درصد متوسط و 40‌درصد آن ضعیف است.» رییس سازمان محیط‌زیست از مشکل‌های دیگری در زمینه جنگل‌داری نیز می‌گوید: «سرانه جنگل در ایران هزارو 700 متر است، طبق برنامه چشم‌انداز 10ساله، این میزان باید به دو هزارو 500 متر برسد، یعنی باید سالی 600‌هزار هکتار جنگل و فضای سبز توسعه پیدا کند. اما به دلیل محدودیت منابع فقط می‌توانیم سالی200‌هزار هکتار جنگل و فضای سبز ایجاد کنیم.» محمدی‌زاده صحبت‌های دیگری نیز دارد:«هزار هکتار جنگل و فضای سبز می‌تواند 50 تا 60 تن گرد و غبار را جذب کند، همچنین این مقدار جنگل می‌تواند دو تا 5/2 تن اکسیژن تولید کند که نیاز، برای ما حیاتی است. افزایش جنگل همچنین در تلطیف هوا، جذب و حفظ رطوبت و زیبایی تاثیر بسیاری می‌تواند داشته باشد. علاوه بر آن‌که جنگل در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است زیستگاه حدود هزارو 300 جانور است که اگر تخریب شود این حیوانات هم آسیب می‌بینند.» در ارتباط با تخریب جنگل‌های ایران کاظم نصرتی، رییس انجمن جنگلبانی می‌گوید: «متاسفانه در برنامه‌ریزی‌های دولت به هیچ‌وجه حفاظت از منابع طبیعی کشور از جمله جنگل‌ها جایگاهی ندارند. زمانی که یک سد یا جاده ساخته می‌شود قسمت عمده‌ای از جنگل‌ها تخریب می‌شوند و دولت‌ها هیچ توجهی به این موضوع ندارند.»
    او ادامه می‌دهد: «بهره‌برداری صنعتی بیشترین آسیب را به جنگل‌های ایران به‌خصوص به جنگل‌های شمال یا جنگل‌های هیرکانی می‌زند اما موضوعی که وجود دارد، این است که بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌ها قانونی است و ماده قانونی در ارتباط با این موضوع وجود دارد بنابراین نمی‌توان به درستی با تخریب جنگل‌ها به دلیل بهره‌برداری صنعتی برخورد کرد.»
    نصرتی به این نکته نیز اشاره می‌کند: «در تمام کشورهای پیشرفته دنیا، بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌ها با ضوابط خاص انجام می‌شود تا جنگل‌ها آسیب نبینند، اما در ایران این نوع بهره‌برداری از جنگل‌ها، شکلی بی‌رویه دارد، تعطیل کردن بهره‌وری صنعتی از جنگل‌ها نیز قطعا راه‌حل این موضوع نیست و تنها پاک کردن صورت مسئله است، دولت باید بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌ها را تحت برنامه‌ریزی صحیح در آورد.» رییس انجمن جنگلبانان گفته‌های دیگری نیز دارد: «باید مدیریت فنی جنگل‌ها درست شود، چون حتی در جنگل‌های زاگرس نیز که ما بهره‌برداری صنعتی نداریم، نبود مدیریت، جنگل‌های زاگرس را به مرز نابودی کشانده است و وضعیت جنگل‌های ایران نه تنها در مرز هشدار که به حد بحرانی رسیده است.» دکتر هومن روانبخش، مدرس جنگلبانی نیز در مورد وضعیت جنگل‌های ایران می‌گوید: «جنگل‌های هیرکانی به دلیل تغییر کاربری‌هایی که در سال‌های گذشته داشته‌اند و ویلاهای بسیاری که در آن‌ها ساخته شده به سمت نابودی می‌روند و این روند در مورد جنگل‌های دیگر ایران نیز دیده می‌شود. جنگل‌های کلاردشت و استان گلستان هم در چند سال گذشته به ورطه نابودی کشانده شده‌اند و اولین دلیل آن سیل‌هایی است که در استان گلستان می‌آید، همین دلیل باعث از بین رفتن جنگل‌ها در استان گلستان است.» او ادامه می‌دهد: «ما در ایران سه دسته جنگل داریم، جنگل‌های ایران- تورانی، جنگل‌های زاگرس و جنگل‌های جنوب که متاسفانه هر سه دسته این جنگل‌ها به دلیل مشکلات بسیار رو‌به نابودی هستند. در بخشی از این جنگل‌ها ویلاسازی و ساخت تفرجگاه انجام شده است. کاربری صنعتی نیز که قانونش به سال‌40 برمی‌گردد، مشکلات بسیاری را برای جنگل‌های مختلف ایران به وجود آورده است.» روانبخش از موضوعات دیگری نیز صحبت به میان می‌آورد: «مسئولان به هیچ‌وجه به فکر نگهداری از جنگل‌ها نیستند، این درحالی است که جنگل‌های هیرکانی ما مقاوم‌ترین نوع درختان در جنگل‌های دنیا را دارند و قدمت این جنگل‌ها چند‌میلیون‌ساله است و چنین جنگل‌هایی در اروپا به هیچ‌وجه وجود ندارد. اما مسئولان محیط‌زیست ایران، طوری در مورد نگهداری از جنگل‌های ایران بی‌تفاوتند و آن‌ها را نابود می‌کنند که وضعیت جنگل‌های ایران در مرز هشدار قرار گرفته است.»
بستن http://www.modarair.com/news/سازمان/1391-10-28-21-02-10.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 364582     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: