نام شما:
ایمیل مقصد:

 1399، سال بازگشت اعتماد عمومی و دیپلماسی شهری/ نویسنده: حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر مشهد
سال ۱۳۹۸ با تمام فرازونشیب‌ها و حوادث سهمگین آن بر ما، شهروندان و مردم نجیب و صبور ایران گذشت. می‌دانیم چالش‌های اقتصادی، انسانی، محیط‌زیست و زندگی شهری در برابر عزم، خواست و اراده انسان‌ها، کوچک و قابل مدیریت و کنترل اس...

 مروری بر دیپلماسی دولت یازدهم در سال 1394/ برجام؛ بسترساز دیپلماسی پویای ایرانی

مروری بر دیپلماسی دولت یازدهم در سال 1394/ برجام؛ بسترساز دیپلماسی پویای ایرانی


گروه: اعتدال، مدارا و امید به اصلاح
تاریخ درج: 1395/1/15
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

ایرنا- توافق هسته ای و اجرای «برجام» را به جرات می توان مهمترین دستاورد دیپلماتیک دولت یازدهم دانست؛ رویدادی تاریخی که زیر سایه آن روابط خارجی ایران با جهان در سال 1394 تحولاتی مثبت و امیدوارکننده و پویایی خیره کننده ای را به خود دید.پس از انتخاب «حسن روحانی» به عنوان رییس جمهوری ایران، به تدریج از تنش آلودگی روابط با کشورهای جهان کاسته و نخستین قدم ها برای حل و فصل اختلاف هسته ای از راه گفت وگو برداشته شد. همزمان با جریان یافتن و پیشرفت گفت وگوهای هسته ای با کشورهای گروه 1+5 و پیگیری سیاست تعامل سازنده با جهان در تهران، تعارض غربی ها با کشورمان نیز رو به افول نهاد.
گفت وگوهای سیاسیِ دستگاه دیپلماسی کشورمان در دوره نو حدود یک سال و نیم طول کشید تا اینکه سرانجام ایران و گروه 1+5 در فروردین 1394 به توافق اولیه برای پایان دادن به موضوع هسته ای دست یافتند. ایجاد دورنمایی پرامید در این زمینه موجب شد تا مقام های ارشد سیاسی و اقتصادی کشورهای جهان در کنار صاحبان بنگاه های بزرگ تجاری برای استفاده از ظرفیت های کشورمان دست به کار شوند.
توافق نهایی هسته ای در تیرماه پارسال و اعلان رسمی اجرای برجام در دی ماه بیش از پیش بستر را برای رفت و آمدهای دیپلماتیک جدی تر هموار کرد. این گزارش بدون ورود به گفت وگوهای هسته ای به عنوان مهمترین دستاورد دیپلماتیک دولت یازدهم، تنها سفر شخصیت های ارشد سیاسی و اقتصادی کشورهای جهان به تهران و سفرهای خارجی عمده رییس جمهوری در سال 1394 را برمی شمرد. در این گزارش از عنوان کردن سفرهای پرشمار بین المللی «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان خودداری شده است.

**ترافیک سنگین دیپلماتیک در مسیر تهران
در فروردین ماه پارسال، تهران میزبان رییسان جمهوری ترکیه و افغانستان و وزیران امورخارجه ونزوئلا و استرالیا بود. یک ماه بعد یعنی در اردیبهشت 1394 رییس جمهوری برای شرکت در کنفرانس کشورهای آسیایی- آفریقایی عازم «جاکارتا» پایتخت اندونزی شد و با رییسان جمهوری چین، اندونزی، ویتنام و نخست وزیران ژاپن و بنگلادش دیدار و گفت وگو کرد. افزون بر این، «فواد معصوم» رییس جمهوری عراق نیز در تهران با مقام های کشورمان دیدارکرد.
در خرداد ماه سالی که گذشت، رییس مجلس سوریه و نخست وزیر عراق برای دیدار با مقام های ارشد کشورمان راهی تهران شدند. ماه بعد (تیرماه) توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 صورت گرفت به همین دلیل تهران ابتدا میزبان «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بود. ضمن اینکه در این ماه رییس جمهوری کشورمان برای شرکت در اجلاس مشترک «سازمان همکاری شانگهای» و گروه «بریکس» (BRICS) به روسیه سفر کرد و با رییسان جمهوری افغانستان، روسیه، بلاروس، چین و همچنین نخست وزیر هند دیدار و گفت وگو کرد. در روزهای پایانی تیر، گروه اقتصادی رسمی بزرگی از کشور آلمان به سرپرستی «زیگمار گابریل» معاون صدراعظم آلمان و وزیر اقتصاد و انرژی این کشور وارد تهران شد و گفت وگوهایی در مورد ازسرگیری روابط نزدیک اقتصادی میان 2 شریک تجاری پیشین صورت گرفت.
مرداد ماه پارسال پس از دستیابی به توافق هسته ای، کشورمان بیشتر از گذشته میزبان گروه های سیاسی- اقتصادی و مقام های ارشد کشورهای جهان بود. «فدریکا موگرینی» نماینده عالی اتحادیه اروپا و مسوول سیاست خارجی این اتحادیه 28 عضوی از نخستین چهره هایی بود که در تهران به گفت وگو با مقام های کشورمان پرداخت. «لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه به همراه هیات اقتصادی این کشور و نیز معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان از دیگر مقام های ارشد سیاسی- اقتصادی خارجی بودند که در تهران حاضر شدند. در همین ماه وزیر امور خارجه و وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا نیز به همراه یک هیات بزرگ اقتصادی وارد تهران شدند.
در نخستین روزهای شهریورماه سال 1394، «فیلیپ هاموند» وزیر امور خارجه بریتانیا با هدف از سرگیری روابط و بازگشایی سفارتخانه این کشور وارد تهران شد و با رییس جمهوری و دیگر مقام های کشورمان دیدار کرد. در آخرین ماهِ نخستین نیمه سال 1394، «هاینس فیشر» رییس جمهوری اتریش میهمان مقام های ایرانی بود. افزون بر رییس جمهوری اتریش و نیز قرقیزستان، وزیران امورخارجه کشورهای غنا، چک، اسپانیا، برزیل و هلند از جمله مقام های دولتی بودند که در تهران با مقام های ارشد کشورمان طی شهریورماه پارسال دیدار کردند. در برخی سفرهای اشاره شده، هیات های بزرگ و کوچک تجاری و اقتصادی نیز این مقام ها را همراهی می کردند. همچنین مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستای اجرایی شدن مراحل گوناگون توافق هسته ای بار دیگر به تهران آمد.
در چند سال گذشته، نیمه دوم هر سال شاهد سفر رییس جمهوری کشورمان به نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بوده ایم. دوم مهر سال 1394 نیز رییس جمهوری کشورمان به نیویورک رفت و در این سفر با مقام های عالی رتبه کشورهای جهان دیدار و گفت وگو کرد. در این سفر دیدار با رهبران و مقام های سیاسی از سوئد، برزیل، ایتالیا، بولیوی، اکوادور، افغانستان، سنگال، بریتانیا، ترکیه، چین و روسیه صورت گرفت. همچنین رییس جمهوری در نیویورک با دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس شورای اروپا دیدار و گفت وگو کرد. علاوه بر آن، دیدارهایی با مقام های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی حاضر در اجلاس سالیانه سازمان ملل انجام شد.
در شهریورماه همچنین رییس مجلس کرواسی و وزیران امور خارجه ژاپن، اندونزی، لبنان و آلمان در تهران با مقام های کشورمان گفت وگو کردند.
در آبان ماه پارسال، وزیر امور خارجه کره جنوبی به همراه هیاتی اقتصادی با هدف انجام گفت وگوهای تجاری به تهران سفر کرد. افزون بر آن، «مارتین شولتز» رییس پارلمان اروپا نیز به منظور تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی و رایزنی برای حل برخی چالش های منطقه ای و بین المللی با مقام های ارشد کشورمان در تهران دیدار و گفت وگو کرد. همچنین در این ماه وزیر امور خارجه بلژیک و معاون رییس جمهوری آفریقای جنوبی به تهران سفر کردند.
در آذرماه گذشته کشورمان میزبان گروه های گوناگون سیاسی و اقتصادی از کشورهای جهان بود. در این ماه تهران میزبان سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) بود. در این اجلاس رییسان جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، ترکمنستان و نخست وزیر الجزایر در تهران حضور یافتند و هر کدام از آنها در حاشیه این نشست با رییس جمهوری و مقام های کشورمان به صورت دوجانبه گفت وگو کردند. در این میان، گفت وگوهای «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه با مقام های ایرانی بازتاب زیادی در رسانه ها و محافل سیاسی ایران و جهان داشت.
همچنین در آذرماه، «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان و وزیران امور خارجه لوکزامبورگ، قزاقستان، یونان، بلغارستان و رییس مجلس سنای فرانسه در تهران به رایزنی در زمینه مسایل سیاسی - اقتصادی پرداختند.
در دی ماه پارسال، وزیران امور خارجه دانمارک، اندونزی و عراق، رییس هیات اجرایی دولت افغانستان و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران سفر کردند. در نخستین روزهای ماه بعد (بهمن ماه) «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین به همراه هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد و با مقام های ارشد کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.
در پنجمین روز بهمن ماه رییس جمهوری ایران برای دیدار و گفت وگو با مقام های 2 کشور ایتالیا و فرانسه عازم قاره سبز شد. وی همچنین در رم با «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک های جهان و نخست وزیر واتیکان دیدار کرد. دیدار روحانی با رهبران ایتالیا و فرانسه و امضای قراردادهای چندده میلیارد دلاری با اقتصادهای برتر اروپایی از دید بسیاری از کارشناسان یکی از نقاط عطف دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در سال 1394 بود.
ورود هیات عالی رتبه سیاسی- تجاری یونان به سرپرستی «آلکسیس سیپراس» نخست وزیر این کشور به ایران، سفر رییس جمهوری غنا به تهران، سفر وزیر امور خارجه تایلند و حضور دوباره «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر امور خارجه آلمان در ایران از دیگر رخدادهای مهم دیپلماتیک بهمن ماه بود.
سرانجام در آخرین ماه پارسال، وزیران امور خارجه عمان و رومانی در تهران به گفت وگو با مقام های کشورمان پرداختند. «الهام علی اف» رییس جمهوری آذربایجان نیز در صدر هیاتی سیاسی- اقتصادی وارد تهران شد. «یوهان اشنایدر آمان» رییس جمهوری کنفدراسیون سوییس و «احمد داوود اوغلو» نخست وزیر ترکیه هم از جمله مقام های ارشدی بودند که اسفندماه پارسال در تهران با مسوولان کشورمان دیدار کردند.

**فرجام سخن
در زمینه چرایی توجه چشمگیر مقام های دولتی و مدیران بنگاه های خصوصی خارجی به گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران که سبب ساز سفر آنان به تهران شد و تداعی گر نوعی مسابقه برای افزایش همکاری ها در زمینه های گوناگون با کشورمان بود باید به نقش موثر برجام اشاره کرد.
توافق هسته ای ایران و 1+5 ضمن حفظ حقوق هسته ای کشور، عیار سیاست تعامل سازنده تهران با جهان را بر همگان آشکار کرد و بار دیگر با رفع تحریم های هسته ای، زمینه های همکاری پرسود دولت ها و بنگاه های خارجی با کشورمان فراهم شد. ایران علاوه بر نقش بی نظیری که در تامین امنیت جهانی و منطقه ای دارد، از ظرفیت های فراوانی برای تامین نیازهای جهانی به خصوص در زمینه انرژی برخوردار است و مزیت های آن از نظر زیرساخت های اقتصادی، منابع طبیعی ارزشمند، فناوری های بومی، نیروی متخصص و بازهای پرکشش برای جهانیان انکارناپذیر است؛ مزیت ها و استعدادهایی که می تواند موتور پیشران قابل توجهی برای یک اقتصاد نوظهور باشد.
دولت یازدهم با تکیه بر ابزارهای دیپلماتیک و بر بستر مناسب سیاسی که به واسطه برجام پدیدار شد بخش مهمی از مانع های موجود پیش روی همکاری ایران و جهان را برداشت و به طور جدی در مسیر تعامل با جهان گام نهاد. به همین دلیل در سالی که گذشت حجم گسترده ای از گفت وگوها در قالب رفت و آمد های سیاسی صورت گرفت و تهران در سال 1394 یکی از مقصدهای پرتردد دیپلمات ها و مقام های ارشد سیاسی و اقتصادی جهان بود.

بستن http://www.modarair.com/news/تدبیر/1395-01-15-08-43-08.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 414637     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: