نام شما:
ایمیل مقصد:

 1399، سال بازگشت اعتماد عمومی و دیپلماسی شهری/ نویسنده: حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر مشهد
سال ۱۳۹۸ با تمام فرازونشیب‌ها و حوادث سهمگین آن بر ما، شهروندان و مردم نجیب و صبور ایران گذشت. می‌دانیم چالش‌های اقتصادی، انسانی، محیط‌زیست و زندگی شهری در برابر عزم، خواست و اراده انسان‌ها، کوچک و قابل مدیریت و کنترل اس...

مشروح گفت و گوی زنده تلویزیونی رییس جمهور/ پیام روحانی؛ خود را برای شرایط جدید آماده کنید

مشروح گفت و گوی زنده تلویزیونی رییس جمهور/ پیام روحانی؛ خود را برای شرایط جدید آماده کنید


گروه: اعتدال، مدارا و امید به اصلاح
تاریخ درج: 1394/7/23
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

رییس جمهور گفت: «شرایط اقتصادی ما در آینده کاملا متفاوت خواهد بود و پیامی که من امشب به ملت ایران دارم این است که همه باید به خاطر شرایطی که در پیش روی ماست برای جهشی در تولید، رشد و شکوفایی اقتصادی آماده شویم.»

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم اظهار کرد: امسال مردم ما پیش از ماه محرم دلشان پر از غم و اندوه شد و به خاطر فاجعه منا که دست کم در قدم‌های بعدی نشان از بی تدبیری حاکمان سعودی بود، متاسفانه هزاران تن از مردم مسلمان از سراسر دنیای اسلام جان باختند و از جمله حاجیان عزیز ما که تاکنون اجساد مطهر حدود 400 نفر از آنها به میهن بازگشته است.

وی با بیان اینکه امیدواریم باقی اجساد شناسایی شود و اگر مساله دیگری هست برای مردم روشن شود، افزود: باید از همه کسانی که برای تخفیف آلام مردم تلاش کردند، از بعثه مقام معظم رهبری گرفته تا سازمان حج و زیارت و وزارتخانه‌ها و دست اندرکاران تشکر کنم. البته هنوز بخش دیگری از کار باقی مانده و به خصوص باید علل این حادثه دردناک برای جهان اسلام شناسایی شود و امیدواریم دیگر چنین حوادثی تکرار نشود.

رییس جمهور همچنین گفت: مردم خودشان را برای نشان دادن عشق به خاندان رسالت آماده می کنند و به محرم نزدیک می شویم که همان نزدیک شدن به فرهنگ عاشورا، عزت، آزادگی و ایستادگی در برابر ظلم و مسیر ناحق است.

مشروح سخنان روحانی را در ادامه می خوانید:
 

 • از همه آن‌ها که در تحقق برجام تلاش کردند از جمله همه ملت ایران که در طول این 12 سال به ویژه در دو سال اخیر و در طول دوران مذاکره با 6 قدرت همواره حمایت، تلاش و ایستادگی کردند و همچنین هدایت‌های مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی که طرحی را که وظایفی را در اجرای این توافق برای دولت تعیین می‌کند امروز به تصویب رساندند تشکر می‌کنم.
 • پس از اعلام نظر شورای نگهبان اقداماتی که دولت باید در این مسیر انجام دهد آغاز می‌شود.
 • هفته آینده روز اجرایی شدن و آغاز 90 روزی است که در توافق ذکر شده است گرچه این امکان فراهم بود که ما زودتر اجرای توافق را آغاز کنیم اما تا ما و کشورهای دیگر آماده شویم و مسیر تشریفات قانونی طی شود عملا 90 روزی که پیش بینی شده تحقق می‌یابد.
 • یک الی دو ماه تا زمان برداشته شدن تحریم‌ها و ایجاد شرایط جدید برای کشور پیش روی ما قرار دارد، هم ما و هم آن‌ها شروع به اجرای توافق می‌کنیم و تا روزی که کل توافق اجرایی می‌شود در آن روز تحریم‌ها برداشته خواهد شد.
 • در این توافق و در مذاکرات هسته‌ای یکی از نکاتی که از آغاز همواره از اهمیت بالایی برخوردار بود مسایل اقتصادی بود چرا که حربه‌ای که دشمن در اختیار گرفته بود در زمینه فشار به ملت و حربه اقتصادی و تحریم بود.
 • تحریم‌های بانکی نخستین تجربه‌ای بود که قدرت های بزرگ در این زمینه انجام دادند.  تحریم‌های تجاری، نفتی و تحریم های هوشمند در برخی کشورهای دیگر سابقه داشت اما تحریم بانکی از ایران شروع شد.
 • شرایط اقتصادی کشور به آن‌ها این علامت را داد که می توانند از طریق سیستم بانکی فشار وارد کنند. در آن زمان دیدیم که آن‌ها فروش نفت را به مقدار زیادی کاهش دادند و مسیر بانکی را با اعمال تحریم‌ها با مشکلات بسیاری مواجه کردند.
 • درآمدهای نفتی کشور در سال 90 حدود 119 میلیارد دلار بود. پس از اعمال تحریم‌های مختلف ازجمله تحریم‌های بانکی درآمد حاصل از فروش نفت به نزدیک 70 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.
 •  در سال 90 و 91 قیمت نفت کاهش آن چنانی نداشته است و حتی در سال 92 و اوایل 93 نفت را بالای 100 دلار می ‌فروختیم. اما آن‌ها مقدار فروش را کاهش دادند و از سمت دیگر نیز استفاده از درآمدهای حاصل از نفت را با مشکلاتی مواجه کردند و مشاهده کردیم که کاهش درآمدهای نفتی چه مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد.
 • رشد اقتصادی کشور در سال 91 به رقم منهای 6.8 رسیده بود و در سال 92 نیز که دولت یازدهم در حال آغاز به کار بود نرخ تورم بالای 40 درصد بود.
 • توفیق دولت در سال های 92 و 93 این بود که در قدم اول تورم کاهش پیدا کرد. ما در سال 92 گفتیم تورم به 35 درصد خواهد رسید که تورم 34.7 درصد شد و در سال 93 گفتیم به 25 درصد می‌رسد که تا پایان سال به 15 درصد رسید. الان هم این روند ادامه دارد و این مسیر ثابت ما خواهد بود.
 • در شهریور تورم نقطه به نقطه ما کاهش قابل توجهی داشت و به 11.7 درصد رسید و احتمال دارد در ماه های آینده تورم نقطه به نقطه تا پایان سال تک رقمی شود. در کل هم تورم ما رو به کاهش خواهد بود و هم در زمینه رکود کاری کردیم که در سال 93 از رکود خارج شدیم. در سال 92 رشد ما منفی 1.9 بود اما از سال 93 آمارها نشان داد که رشد 3 درصدی را تجربه کردیم که این قدم مهمی بود که ما با کاهش تورم رشد اقتصادی، ثبات بازار تقریبا همه شاخص‌های اقتصاد کلان را کنترل کردیم و جلو رفتیم.
 • ما علامت مثبتی به دنیا در زمینه اقتصاد دادیم و همین علامت در مذاکرات باعث شد طرف مذاکره متوجه شود حربه تحریم کارگر نیست. خود آن‌ها از سال 93 در اظهاراتشان اعلام کردند دیگر تحریم کارگر نیست و اقدامات دولت به خوبی این پیام را رساند و دیدند در شرایط تحریم ما داریم اقتصاد را سامان می‌دهیم که این در مذاکرات خیلی به ما کمک کرد.
 • اتفاقا اگر الان هم ما در اقتصاد درست حرکت کنیم این تحریم‌ها دیگر هیچ وقت بازنمی‌گردد. اگر آن‌ها در آینده ببینند که ما در مسیر اقتصاد حرکت می‌کنیم و تحریم‌ها اثری ندارد به دنبالش نخواهند رفت. پس برای اینکه برای همیشه تحریم را از کشورمان دور کنیم باید همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند اقتصاد مقاومتی را به درستی اجرا کرده و دشمن را مایوس کنیم تا کارمان بازدارنده باشد.
 • در تابستان 93 با دو مشکل مواجه شدیم. مشکل اول این بود که قیمت نفت پایین آمد البته این طبیعی نبود و به نظر ما حساب شده بود چون درست زمانی که در ژنو داشتیم به توافق نهایی می‌رسیدیم یک مرتبه با تحرکاتی در منطقه برنامه ریزی برای کاهش قیمت نفت آغاز شد تا هم روی مذاکرات اثر بگذارد و هم روی روسیه فشار بیاورند.
 • به همین دلیل به جای آنکه در آذر 93 به توافق برسیم مذاکرات 7 ماه تمدید شد تا آن‌ها بتوانند به ما فشار بیاورند و امتیاز بگیرند اما خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و برعکس شد و ما توانستیم بهتر چانه زنی کنیم و این توافق برجام کنونی بهتر شده و امتیازات جدیدی گرفته‌ایم.
 • بهتر است مردم بدانند ما در چه شرایطی کشور را اداره کردیم. در زمان مذاکرات مصلحت نبود که آن را باز کنیم اما در برخی کشورها به خاطر کاهش قیمت نفت ارزش پول ملی به نصف رسید و حتی برخی کشورهای ثروتمند که در این کاهش قیمت دخیل بودند ناچار شدند از ذخایر گذشته خود استفاده کنند و دستورالعمل‌هایی برای صرفه جویی صادر کنند اما ما در ایران توانستیم به همان نسبت روند کاهنده تورم را ادامه دهیم و آرامش را در بازار حفظ کنیم.
 • مشکل دیگری که به وجود آمد انتظار مردم با طولانی شدن توافق بود. مردم به درستی فکر می کردند که ما در آذر 93 به توافق می رسیم که طرف مقابل پس زد. این 7 ماه طولانی شدن تاثیرگذار است و وقتی مردم احساس می کنند آینده بهتری پیش رو است گاهی در خریدشان تاخیر می اندازند تا شرایط بهتر شود.
 • از طرفی تولیدکنندگان هم صبر می کنند چون فکر می کنند وقتی قرار است کار تولیدی انجام دهند ممکن است با بهتر شدن شرایط، نقل و انتقال ارز بهتر انجام شود و شرایط برای کسب منابع مالی تسهیل گردد که این صبر و انتظار در شرایط کشور تاثیر می گذارد. این طولانی شدن توافق تا یکی دو ماه دیگر ادامه دارد و با برداشته شدن تحریم ها کمی طول می‌کشد تا آثار آن مشخص شود.
 • پیش بینی ما از درآمدهای نفتی برای سال جاری 25 میلیارد دلار است. در سال 90 ، 190 میلیارد دلار درآمد نفتی کشور بود که امسال این میزان به 25 میلیارد دلار رسیده است که تقریبا کمترین درآمد نفتی از سال 84 به این طرف است.

  رییس جمهور در پاسخ به پرسشی در مورد اظهارات مطرح شده درباره رکود با بیان اینکه رکود و رونق دارای یک چارچوب است، اظهار کرد:‌ زمانی که در کشور دو سه ماه با رشد اقتصادی مواجه بودیم و همچنین سه ماهه بعدی آن با رشد منفی مواجه بودیم رکود اتفاق می‌افتد.
 • ممکن است در سه ماهه اول و سه ماهه دوم پیش بینی ما این گونه باشد که رشد اقتصادی کمتر از سال قبل است اما در شش ماه دوم می‌خواهیم وضع را تغییر دهیم تا در پایان سال رشدی مناسب داشته باشیم.

  سال آینده به لطف خدا وضع بسیار بهتری خواهیم داشت
 • سال آینده به لطف خدا وضع بسیار بهتری خواهیم داشت. در این سال به دلیل عدم وجود محدویت برای فروش نفت و همچنین برداشته شدن تحریم های پولی و بانکی و حضور کمپانی های خارجی شرایط بهتری خواهیم داشت.
 • شرایط اقتصادی ما در آینده کاملا متفاوت خواهد بود و پیامی که من امشب به ملت ایران دارم این است که همه باید به خاطر شرایطی که در پیش روی ماست برای جهشی در تولید، رشد و شکوفایی اقتصادی آماده شویم.
 • سیاست‌های دولت سیاست انقباضی و رکودی نبوده است، اگر سیاست‌های دولتی سیاست‌های انقباضی و رکودی بود باید در سال 93 همزمان با کاهش تورم اقتصاد با رشد منفی مواجه باشد اما با توجه به اینکه در سال 92 رشد اقتصادی منهای 1.9 و در سال 93 مثبت 3 بوده است می توان گفت که سیاست‌های دولت سیاست‌های انقباضی و رکودی نبوده است.
 • انضباط پولی و مالی مهم ترین دلیل کاهش تورم است. ما رشد پایه پولی که عاملی اصلی در تورم است را کاملا مهار و کنترل کردیم. همچنین امید، تحرک و حضور مردم در اقتصاد نیز عامل مهم دیگری است که کاهش تورم را نتیجه داد.
 • دولت روند فعلی کاهنده تورم را ادامه خواهد داد. رشد پایه پولی اقتصاد زیاد نبوده است. گرچه در نقدینگی رشد و شتابی وجود داشته است اما این شتاب با پایه پولی متفاوت است. رشد پایه پولی رشدی کنترل شده و محدود است و الان نیز در سیاست های جدید در این زمینه مراقبت‌های لازم را انجام خواهیم داد.

   بسته سیاست‌های جدید اقتصادی دولت
 • سیاست هایی که دولت برای عبور از رکود در سال 92 و 93 و همچنین برای رشد اقتصادی و رونق دنبال کرده و می‌کند هنوز هم در دستور کار قرار دارد و آن روند ادامه خواهد داشت و سیاست های بسته جدید موجب کنار رفتن سیاست‌های قبلی نخواهد شد.
 • در حال حاضر توافق انجام شده و مراحل قانونی آن در حال نهایی شدن و اجرایی شدن است و در آینده تحریم برداشته می‌شود و آثار برداشته شدن این تحریم‌ها را نیز در اقتصاد خواهیم دید.
 • الان به بسته‌ای نیاز داریم که موجب تسریع در رونق اقتصاد شود. در همین راستا نیز سیاست های کوتاه مدتی تهیه کردیم که شامل بیش از 30 بند است و مسئولان اقتصادی کشور در هفته های آینده به طور کامل آن ها را توضیح خواهند داد.
 • در سه ماهه اول که گذشت احساس کردیم که نیازمند تحولی در رونق تولید هستیم. در آن زمان من به تیم اقتصادی دستور دادم که مطالعه و بررسی کنند و بسته‌ای جدید برای اقتصاد آماده کنند.
 • در بخش‌های مختلف اقتصادی با مشکلاتی مواجه هستیم از جمله بورس. در همین ارتباط نیز تعدادی از وزرای کابینه من اظهار نگرانی کرده بودند البته چون برای رسانه ها و مردم تازگی داشت برایشان عجیب بود اما برای من که مشکلات را هم به صورت شفاهی در جلسات دولت و هم در جلسات اقتصادی این موضوع را مطرح می‌کردند اینطور نبود.
 • البته به طور کلی بورس در اختیار دولت نیست اما می‌توانیم در رونق بخشیدن به آن کمک کنیم وان‌شاءالله در آینده بورس شرایط بهتری خواهد داشت.
 • بسیاری از تولید کنندگان به دلیل نبودن منابع لازم برای دریافت تسهیلات مشکل دارند همچنین نسبت به نرخ بالای سود تسهیلات گلایه‌مندند که ما در این بسته سیاست‌های اقتصادی جدید برای حل این مشکل می‌خواهیم دست بانک‌ها را برای ارایه تسهیلات بازتر کنیم تا بتوانند تسهیلات ارزان‌تری پرداخت کنند.
 • همانطور که مطلع هستید بانک‌ها حدود 13 درصد از منابع و پول‌هایی که از طریق پس‌انداز مردم و غیره دریافت می‌کنند را نزد بانک مرکزی بگذارند که ما به بانک مرکزی در این بسته سیاست‌های جدید اجازه داده‌ایم که نسبت به بانک‌‌هایی که از انضباط مالی بهتری برخوردارند به عنوان یک اقدام تشویقی ضریب پس‌انداز منابع این بانک‌ها را تا 10 درصد کاهش دهند که عملی شدن این موضوع دست بانک‌ها را برای داشتن منابع بیشتر و ارایه تسهیلات ارزان‌تر بازتر کند.
 • علی‌رغم کاهش تورم نرخ سود بانکی نیز به طور محسوسی کاهش نیافت، همانطور که مطلع هستید نرخ سود بانکی باید از نرخ تورم تبعیت کند با این تفاسیر الان نرخ تورم ما 15 درصد بوده اما سود بانکی نسبت به این نرخ زیاد است و باید کاهش یابد.
 • البته اگر هزینه بانک‌ها هم کاهش یابد می‌توان از این طریق سود بانکی را نیز کاهش داد.
 • رئیس جمهور با اشاره به این اختیار بانک مرکزی نسبت به کاهش ضریب ذخیره منابع بانک‌ها گفت: شرط عملی شدن این موضوع این است بانک مرکزی هفته به هفته شرایط تورم را بررسی کرده و تورم ماه به ماه ما حداکثر یک درصد باشد در حالی که اکنون تورم ماه به ماه ما حدود نیم درصد است و بررسی این موضوع هم به دلیل جلوگیری از افزایش پایه پولی، جلوگیری از رکود و سرعت بخشیدن به رونق است.
 • یکی دیگر از اقداماتی که در این بسته سیاست‌های جدید اقتصادی در نظر گرفته شده در خصوص بازار بین بانک‌ها است. همانطور که اطلاع دارید بانک‌ها از یکدیگر تسهیلات دریافت می‌کنند که نرخ این تسهیلات  حدود 29 درصد بوده که با توجه به این بسته سیاست‌های جدید بانک مرکزی را وارد عمل کردیم که این نرخ سود بانکی به 26 درصد رسیده است که تحقق این موضوع برای کاهش نرخ سود تسهیلات بسیار حائز اهمیت است.
 • از طرف دیگر در شرایط اقتصادی تولید کنندگان ما با انبارهای پر مواجه شدند در حالی که باید کالاهایشان بر اساس تقاضا به فروش برسد که ما باید در این مرحله تقاضا را تحریک کرده و شرایط را فراهم کنیم که مشکلات مردم برای خرید این محصولا برطرف شود و به گونه‌ای بین عرضه و تقاضا هماهنگی ایجاد شود.
 • مشکلات مردم برای خرید از یک طرف و دولت نیز به‌عنوان مصرف‌کننده بزرگ است، بنابراین باید از یک طرف تقاضای دولت را زیاد کنیم و 7.5 هزار میلیارد تومان در مدت زمان 2 هفته آینده از طریق بودجه برای طرح‌های عمرانی زودبازده و در زمینه یارانه در برخی از بخش‌های تولیدی اعمال کنیم.
 • این بیش‌تر برای صادرات غیرنفتی است؛ چراکه اگر می‌خواهیم انبارها خالی شود یک راه آن تسهیل صادرات و راه دیگر خرید کالاهای داخلی است که به مردم برای خرید کالاهای بادوام تسهیلاتی را ارائه دهیم و 20 درصد منابع جدیدی که اکنون در حال به‌وجود آوردن آن هستیم به این امر اختصاص می‌دهیم تا مردم بتوانند کالاهایی را که می‌خواهند خریداری کنند و بانک‌ها به آنان تسهیلات دهند و شرایط ویژه‌ای برقرار می‌کنیم که اقساط آن طولانی می‌شود و باری بر دوش مردم نباشد و از طرف دیگر در زمینه تقاضا تحریکی را انجام ‌دهیم و در نهایت تولید داخلی حرکت کند.
 • اقتصاد مقاومتی را درون‌زا است. ما باید در درون تولیدات داخلی خود حرکت داشته باشیم و ما این اقدامات را هم در زمینه تسهیلاتی که تولید می‌خواهد که باید این تسهیلات را ارزان‌تر و بیش‌تر در اختیار مردم و بانک‌ها قرار دهیم و از طرف دیگر تحریک در تقاضا که مردم بتوانند راحت‌تر جنس را دریافت کنند و دولت نیز بتواند وارد عمل شود و در طرح‌های عمرانی تقاضای بیش‌تر داشته باشد و همچنین در صادرات غیرنفتی باید اقدام کنیم.
 • روحانی با بیان اینکه ما در این سه زمینه و فعال کردن آن اقدام می‌کنیم، این بسته که هفته آینده اعلام می‌شود در قسمت اول بانک مرکزی می‌تواند بلافاصله عمل کند و به بانک‌های خوش‌حساب که می‌تواند به آنها مشوق بدهد، اعلام کند و منابع را در اختیار بانک‌ها قرار دهد، البته چارچوبی در این زمینه مقرر شده که این منابع جدید در کجاها مصرف شود و این قدم اولی است که می‌تواند بلافاصله انجام شود.
 • در زمینه تسهیلاتی که باید به مردم ارائه دهیم ممکن است تدوین آیین‌نامه‌ها دو هفته‌ای زمان ببرد و پس از آن اجرایی شود و عملیاتی می‌شود و 7.5 هزار میلیارد تومان دولت تا پایان هفته آینده می‌تواند به خزانه واریز کند و حرکتی ظرف دو، سه هفته آینده در بخش تولید احساس می‌شود و این تحرک می‌تواند رونق جدیدی را به بخش تولید کشورمان بدهد.
 • پیمانکاران سال‌هاست برای دولت کار کردند و نتوانستند پول‌شان را از دولت دریافت کنند و از آغاز این دولت بخشی از بدهی پیمانکاران را پرداخت کردیم، اما با طلب آنها بسیار فاصله داریم و این بدهی دولت بخشی از آن پرداخت شده است.
 • از طرفی وقتی پیمانکاری از دولت طلب دارد و دولت پول وی را نمی‌دهد، پیمانکار باید برای اجرای پروژه از بانک‌ها پول بگیرد و این معوقه بانکی می‌شود و بانک‌ها نیز باید از  بانک مرکزی پول بگیرند که همه بدهکار یکدیگر هستند و معضلی را ایجاد کرده است.
 • در 4-3 هفته متوالی برای شکستن سیکل بدهی و قفل ایجادشده، بحث‌های بسیاری را انجام داده‌اند، این کار آغاز می‌شود و با اوراق مشارکت و هم با سکون که برای اولین بار در دولت اقدام می‌شود، البته نهایی نشده است و در دولت درباره آن بحث می‌شود، اما در هفته‌های آینده اجرا می‌شود.
 • دولت درواقع بدهی خودش را به پیمانکاران پرداخت می‌کند و پیمانکار نیز می‌تواند اوراق را به بانک بدهد و بدهی خود را با بانک تسویه کند و بانک نیز می‌تواند آن اوراق را در اختیار بانک مرکزی قرار دهد و بنابراین این سیکل شکسته می‌شود و این اقدام دیگری است که می‌تواند انجام گیرد و بدهی‌هایی که به‌صورت زنجیره درست شده است، در جایی شکسته خواهد شد.
بخش خصوصی خود را برای شرایط جدید کشور آماده کند
 • همچنین با بخش خصوصی داخلی نیز صحبت می‌شود که من امشب از همه بخش خصوصی تقاضا کنم که خودشان را برای شرایط جدید کشور آماده کنند و در این شرایط جدید باید حماسه جدید اقتصادی را بیافرینیم.
 • در شرایط آینده خطوط اعتباری برای سرمایه‌گذاری خارجی به‌وجود می‌آید و شرایط جدیدی خواهد بود که کارآفرینان ما می‌توانند بهتر به منابع داخلی و خارجی دسترسی داشته باشند و پول‌هایی که مطرح می‌شود که در خارج به‌طور ذخیره داریم و آزاد می‌شود، عمدتاً پول بانک مرکزی است و پول‌هایی است که ریال آن قبلاً خرج شده است، اما بخشی از آن مربوط به خزانه دولت است و باید تسهیلاتی را فراهم آورد که شرایط بهتری پیش روی‌ ما است، منتهی این بسته می‌تواند برای دوران گذار تحرکی را در اقتصاد کشور ما ایجاد کند.
 • وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه از سخنان شما این طور استنباط شود که این سیاست‌ها انبساطی است و خطر برگشت تورم به‌وجود بیاورد و آیا دولت از سیاست تک رقمی کردن تورم دست برداشته است، گفت:‌ آن سیاست به جای خودش باقی است و ادامه پیدا خواهد کرد، اما مواردی که من به آن اشاره کردم و ممکن است این شبهه که شما مطرح کردید ممکن است به‌وجود بیاید به منابع جدیدی که بانک مرکزی این منابع را در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهد برمی‌گردد و در این جا ما بانک مرکزی را به رصد کردن مکلف کرده‌ایم تا ضمن آنکه این منابع را آزاد می‌کند، وضع تورم را نیز رصد کند.
 • البته خط قرمز ما این است که ما تورم ماهانه‌مان زیر یک درصد باشد و در همین مسیر حرکت می‌کنیم، البته باید حواس‌مان جمع باشد و برخی نیز نسبت به ورود سرمایه گذارهای خارجی تذکر می‌دهند و من این را در جایی در مصاحبه گفته‌ام ما این تذکر را به جان می‌خریم و حرف درستی است.
 • تمام مدیران کمپانی‌ها و صنایع که برای فعالیت در شرایط جدید پساتحریم به ایران می‌آیند، شرط ما به آنان این است که سرمایه را به ایران بیاورند و در تکنولوژی ما همکاری فناورانه را داشته باشیم؛ چراکه شرکت‌های دانش‌بنیان در برخی زمینه‌ها فعال شده‌اند.
 • اکنون بعد از رفع تحریم‌ها فضایی که باز می‌شود وارد فضای رقابت بین‌المللی می‌شویم که این در زمینه فناوری نیز صدق می‌کند. از یک طرف عاملی برای تحرک جدید دانشمندان ما است و از طرفی همکاری‌های ما با دنیا آغاز می‌شود که اکنون شاهد هستیم در بسیاری از پروژه‌ها یک طرف ایران است و در طرف دیگر یک دانشگاه یا مؤسسه تحقیقاتی در خارج از کشور است که با یکدیگر همکاری می‌کنند، بنابراین باید همه تلاش کنیم تا بهره‌وری را افزایش دهیم و این در اقتصاد ما بسیار مهم است. استفاده ما از رشد اقتصادی در بهره‌وری بسیار کم است.
 • این شرایط به معنای آن نیست که وقتی دروازه‌های ما باز می‌شود، شرکت‌های دانش‌بنیان ما تعطیل شود و فناوری را از خارج وارد کنیم و این فناوری‌ها برای آن است که به این شرکت‌های دانش‌بنیان رشد دهد و آنها بتوانند سرعت بیش‌تری را در تحرکات علمی داشته باشند و حمایت های دولت در شرایط جدید بیش‌تر خواهد شد و مطالبه همه رسانه‌ها از دولت این باشد که در این شرایط که فضا باز شده است به ما در یک سال دیگر بگویند که دولت گزارش دهد که آیا شرکت‌های دانش‌بنیان در پروژه‌های خود به اهداف خود رسیده‌اند؛ چراکه بسیاری از پروژه‌های علمی ما وجود دارد که نیاز به بازار دارد.
 • ما باید همه ظرفیت‌های کشورمان را به فعلیت رسانده و بتوانیم برای تولید و در نهایت اشتغال برای جوانان تبدیل کنیم.
 • بسیاری از کسانی که در کشور دنبال شغل هستند از افراد تحصیل‌کرده هستند و بخش بزرگی از اینها بانوان هستند بنابراین ترکیب متقاضیان کار و شرایط آنها با گذشته متفاوت است و ما باید بتوانیم با فناوری‌های جدید و با سرمایه‌گذاری اشتغال کافی را در کشور به وجود آوریم.
 • اگر کشور ما می‌خواهد در برابر قدرت‌های بزرگ نفوذناپذیر باشد راه آن قدرت و اقتدار این کشور است. ما باید شرایطی را ایجاد کنیم که در این شرایط امنیت کافی از نظر اقتصادی وجود داشته باشد و تسهیلات لازم ایجاد شود.

بانک‌ها و بخش‌های اقتصادی ما باید اصلاح شوند

 • ما در کنار باز شدن دروازه‌ها نیازمند اصلاحات ساختاری اقتصادی در داخل هم هستیم. بانک‌های ما و بخش‌های اقتصادی ما باید اصلاح شوند.
 • ما باید با فساد جدی‌تر مبارزه کنیم، اگر ما می‌خواهیم که سرمایه وارد کشور شود باید رقابت سالم وجود داشته باشد و باید با فساد مقابله کنیم. من از قوای قضاییه و مقننه درخواست کمک می‌کنم ما باید با هم باشیم و باید سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مدنظر ما باشد.
 • آنچه باعث شد تا ما توانستیم در توافق با 1+5 در برابر قدرت‌های دنیا پیروز شویم حضور مردم و حمایت آنها و هدایت‌های مقام معظم رهبری و به خاطر هماهنگی‌ با قوای دیگر بود و اینکه نیروهای مسلح در کنار قوا بودند.
 • ما در پسابرجام بیشتر نیاز به هماهنگی و کمک و حضور مردم داریم و مطمئناً با هماهنگی و قدرتی که به دنبال آن پیدا می‌کنیم و با اقتصاد و فرهنگ قوی و با ایمانی که جوانان ما دارند می‌توانیم در برابر نفوذ احتمالی دشمن سدی را به وجود آوریم.
 • من به شعارهایی که در رابطه با نجات اقتصاد ایران، تعامل سازنده با جهان و احیای اخلاق پایبند و متعهد هستم و معتقدم که با اقتصاد و سیاست خارجی درست و با اخلاق و فرهنگ می‌توانیم شرایطی را به وجود آوریم که در همه زمینه‌ها موفق باشیم و آنچه در شأن ملت بزرگ ایران است به آن دست پیدا کنیم.
 • ممکن است رشد اقتصادی در بخش‌هایی اشتغالزا نباشد اما دولت به تولیدی بیشتر توجه دارد که یکی از اهداف آن کاهش نرخ بیکاری است.
 •  من به هر استانی که سفر می‌کنم یکی از سؤالات مهم من در مورد بیکاری در آن استان است که در یکی دو مورد اخیر شاهد کاهش نرخ بیکاری در این استان‌ها بودم.
 •  واحدهای صنعتی کوچک و متوسط با عنوان یکی از اولویت‌های دولت در بحث اشتغال به شمار می‌رود چرا که این واحدها اشتغال بیشتری را می‌تواند ایجاد کند ما واحدهای صنعتی بزرگی را داریم که باید برای آنها واحدهای پایین‌دستی ایجاد شود که این واحدهای پایین‌دستی می‌تواند اشتغال ایجاد کند.
 • آمار ما نشان می‌دهد در بخش کشاورزی هم شاهد رشد اشتغال در یک سال گذشته بوده‌ایم البته ما این اشتغال را باید بیشتر در خدمات و صنعت ایجاد کنیم.
 • یکی از طرح‌هایی که ما در استان‌های مختلف دنبال می‌کنیم در مورد تجهیز زمین‌ها و آبیاری مدرن در بخش کشاورزی است که در حال اجرا است که تحرک خوبی را در این زمینه به وجود آورده است.
 • ما مشکلات فراوانی در بحث آب، محیط زیست، حمل‌ونقل، اشتغال و رونق اقتصادی داریم که اینها به عنوان اهداف مهم مدنظر ما است.
 • من در پیام نوروزی در ابتدای سال به مردم گفتم امسال سالی است که همه تلاش ما برای رونق اقتصادی و صادرات غیر نفتی است. روابط ما با کشورهای همسایه در زمینه اقتصادی بسیار بهتر از گذشته شده، صادرات غیرنفتی ما به کشورهای همسایه در حال افزایش است و امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد روابط صمیمی با همسایگان باشیم.
 • ممکن است یکی دو کشور از همسایگان ما آمادگی گسترش این روابط را نداشته باشند اما پیام من به همه همسایگان و همه کشورهای منطقه این است بیاییم برای ثبات و امنیت منطقه و مشارکت برای توسعه تلاش کنیم.
 • ما باید در منطقه خاورمیانه برای رونق اقتصادی تلاش بسیاری داشته باشیم و رونق اقتصادی است که می‌تواند پایه‌‌ای برای مبارزه با تروریسم به شمار رود. اگر فقر وجود داشته باشد همین فقر خود برای گروهک‌های تروریستی سربازگیری می‌کند.
 • ما همه سیاست‌های رفاهی و اجتماعی در زمینه سلامت، بیمه و امنیت غذایی ادامه خواهیم داد و روزهای بسیار خوبی برای ملت ایران آرزو دارم.

رفتار ملت ایران طی 2 سال گذشته همواره رفتاری حمایتی از دولت بوده و ما شاهد مشارکت مردم در امور مهم بوده‌ایم ما باید این راه را ادامه دهیم تا موفقیت کامل حاصل ش

بستن http://www.modarair.com/news/تدبیر/1394-07-23-07-53-04.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 414589     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: