نام شما:
ایمیل مقصد:

وزیر اطلاعات در کنگره مسوولان وزارت ارشاد با تاکید بر اصل آزادی رسانه ها در قانون اساسی، رسالت وزارت اطلاعات را خفه کردن گلوله ها دانست نه قلم ها و گفت: امنیتی کردن فضای رسانه جز ضرر چیزی ندارد.

وزیر اطلاعات در کنگره مسوولان وزارت ارشاد با تاکید بر اصل آزادی رسانه ها در قانون اساسی، رسالت وزارت اطلاعات را خفه کردن گلوله ها دانست نه قلم ها و گفت: امنیتی کردن فضای رسانه جز ضرر چیزی ندارد.


گروه: اعتدال، مدارا و امید به اصلاح
تاریخ درج: 1395/12/17
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

به گزارش انصاف نیوز، سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات در این کنگره با اشاره به نقش فرهنگ و امنیت در کشور گفت: در جمع شما اهل فرهنگ، سخن گفتن از فرهنگ زیره به کرمان بردن است. امنیت و فرهنگ را در کنار هم به کار بردن کار دشواری است.

وی با اشاره به آیه ای قرآنی گفت: فرهنگ ایمان و تقوا که بر جامعه حکمفرما شود باعث باز شدن درهای برکت از آسمان می شود. اگر فرهنگ پایمال شدن ارزش ها در جامعه حکم فرما شود به جای تقوا، بی تقوایی و به جای راستگویی، دروغ به جای اخلاق، بداخلاقی حاکم می شود. انقلاب اسلامی انقلاب فرهنگی است و انسان بنده خداست نه بنده قدرت، نه بنده شهوت. هدف خلقت بندگی انسان در مقابل خداست و عبادتی است که سود آن به خود انسان برمی گردد. متاسفانه تاریخ نشانگر مسیر عبور انسان از عبودیت است. کار دستگاه فرهنگی ترویج فرهنگ عبودیت و فرهنگ ارزشی است، کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرهنگسازی بر اساس این منابع است چون حیات این جامعه در حاکم شدن این ارزش هاست، ارزش هایی که خدا و پیامبر، انسان ها را به آن می خواند. این مایه حیات انسان است که حیاتی فناناپذیر در پرتو حاکم شدن این ارزش ها و رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است. باید بر اساس همین ارزش های شرع مقدس اسلام و اخلاق و فرهنگ، جامعه را تثبیت کنیم. پیش نیاز حاکمیت فرهنگ معنوی اقتصاد شکوفا و امنیت پایدار است. ما اگر بخواهیم فرهنگ عبودیت در جامعه حاکم باشد امنیت اگر پایدار نباشد عبودیت در جامعه نهادینه نمی شود.

سیدمحمود علوی با تاکید بر اینکه فرهنگ ارزشی در جامعه بر امنیت جامعه اثر می گذارد، گفت: به طور طبیعی وقتی مردمی ایمان بیاورند و عمل صالح انجام دهند بستر خلافت آنها بر جامعه حاکم می شود و زمینه حاکم شدن ارزش های اخلاقی در جامعه می شوند و ترس از جامعه رخت برمی بندد و امنیت برقرار می شود. امنیت و فرهنگ با هم مرتبط هستند و تاثیر دوسویه ای بر هم دارند و لازم نیست با چسب خاصی آنها را به هم بچسبانند. فرهنگ زمانی در جامعه می ماند که امنیت باشد. جرقه های فکری و فرهنگی در اندیشه های آرام خود را نشان می دهد و موجب نوپردازی می شود.

وزیر اطلاعات با تاکید بر امنیت همراه با سرور و شادابی در جامعه گفت: خیر هر سرزمینی در امنیت همراه با سرور و شادابی نهفته است. اگر در کشوری امنیت باشد و نشاط و سرور نباشد یک امنیت با فضای بسته موجب شکوفایی نمی شود و باعث خلاقیت و نوآوری نمی شود. در فضای امنیت با سرور، درب برکات بر جامعه گشوده می شود.

وی تاکید کرد: وزارت اطلاعات رسالت خود در دولت تدبیر و امید را امنیت همراه با نشاط و سرور می داند و آن را در دستور کار خود قرار داده است.

سیدمحمود علوی خطاب به مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مجموعه ما و شما رسالت خود را در این می بیند که از یک سو فرهنگ را بالنده کنیم و از سوی دگیر امنیت فرهنگی را لحاظ کنیم. امنیت برای فرهنگ نه بر فرهنگ است. امروز مردم از نام وزارت اطلاعات احساس آرامش می کنند، احساس می کنند پنجه فولادین آن بر گردن تروریست ها است اما با مردم مهربان است. یکی از رسالت های وزارت اطلاعات این است که برای جامعه آرامش ایجاد کند و نامش برای مردم امنیت آفرین باشد. ما در ایجاد امنیت خود را نیازمند رشد فرهنگی جامعه می دانیم جامعه هر چقدر رشد داشته باشد امنیت درون زا دارد در جامعه ای که انسان ها از کرامت برخوردار نباشند و شخصیت آنها آسیب نبیند دلیلی ندارد که به سمت خلاف و ناهنجاری بروند این کار هزینه های ما را پایین می آورد. وقتی در جامعه حرمت و کرامت انسان ها در بالاترین سطح باشد امنیت درون زا را ایجاد می کند .

وی تصریح کرد: انحطاط فرهنگی بستر را برای امنیت سخت می کند، ریشه بسیاری از ناهنجاری ها عقده حقارت است. جامعه وقتی فرهنگ معنوی داشته باشد خود به خود مصونیت پیدا می کند. انسان های با ایمان در تور سرویس های ضد امنیتی نمی افتند. آن ها خودشان خودشان را صیانت می کنند. باید با فرهنگ ارزشی به بهداشت فرهنگی دست یافت.

وزیر اطلاعات تاکید کرد: هر چقدر ما فرهنگ ارزشی و معنوی جامعه را پررنگ کنیم امنیت پررنگ تر می شود و هر چقدر امنیت پررنگ تر شود زمینه بالندگی جامعه فراهم می شود. حرکت فرهنگی حیات بخش و زندگی بخش در پرتو حرکت فرهنگی بر پایه ارزش های ایمانی است.

علوی تصریح کرد: حرکت فرهنگی غیر علوی حرکت توامان با نفسانیت انسان را از ریل خارج می کند. چهارچوب های ارزشی قرآنی ظرافت های خاصی دارد و به ما چارچوب هایی می دهد اما اعمال اینها شرایطی می خواهد. فرهنگ متغیر است و با ذوق ها و سلایق عوض می شود. نحوه اعمال ارزش های قرانی باید به گونه ای باشد که نه سر از نوستیزی دربیاورد و نه از انفعال.

وزیر اطلاعات با اشاره به پذیرفتن قالب های به روز در مقوله هایی مثل تئاتر و موسیقی از کشورهای دیگر و حفظ محتوای بومی گفت: کشور ما تئاتر دارد. تئاتر حماسی ما در گذشته بر پایه شعرهای فردوسی، تئاتر عرفانی و تئاتر تراژیک در کشور ما وجود دارد منتهی قالب ارایه فرق می کرده است اگر بتوانیم ابزارهایی مثل گریم، دکوراسیون و صحنه پردازی را از دیگران بپذیریم خیلی خوب است اما اگر نمایشنامه هایمان را از انها بگیریم درست نیست. ما در ادبیات نمایشی غنی هستیم چرا باید از محتوای آنها استفاده کنیم. در سناریونویسی و فیلمنامه نویسی هم قوی هستیم مثل فیلم حضرت مریم و حضرت یوسف. اینکه قالب و تکنیک را از انها و محتوا را هم از آنها بگیریم کار اشتباهی است. باید با انها در زمینه هایی مثل صحنه پردازی، نورپردازی، گریم، دکوراسیون تعامل داشته باشیم اما در محتوا از محتوای خودمان بهره بگیریم. در موسیقی نیز وضعیت به همین گونه است باید ابزارهایمان را به روز کنیم و زنده کنیم و ابزارهای جدید و سبک های جدید را بپذیریم، اسلام ما را از پذیرفتن جدیدها منع نمی کند بنابراین با تعامل فرهنگی سازنده و صیانت فرهنگی ارزش های خودمان، سلامت فرهنگی مان را داشته باشیم و در کنار آن امنیت فرهنگی مان را حفظ کنیم.

وزیر اطلاعات با تاکید بر آزادی رسانه ها در قانون اساسی و تاکید بر حفظ آن در همین قانون گفت: در عرصه رسانه انقلاب ما برای آزادی بوده است از جمله آزادی های مصرح در قانون اساسی آزادی رسانه است جز اینکه توطئه باشد. وزارت اطلاعات ماموریت خود را در خفه کردن گلوله ها می داند نه قلم ها.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر کانالی، سایتی یا رسانه ای به حق کسی تجاوز کند حق الناس است اما اگر در مسایل سیاسی نظری داد امنیتی کردن فضای رسانه جز ضرر چیزی ندارد و از اساس لطمه می زند. باید از رسانه ها صیانت کنیم باید فضایی بیافرینیم که انسان ها خودشان خلاف نکنند

    17اسفند 1395

 

بستن http://www.modarair.com/news/تدبیر/وزیر.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 497638     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: