نام شما:
ایمیل مقصد:

 1399، سال بازگشت اعتماد عمومی و دیپلماسی شهری/ نویسنده: حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر مشهد
سال ۱۳۹۸ با تمام فرازونشیب‌ها و حوادث سهمگین آن بر ما، شهروندان و مردم نجیب و صبور ایران گذشت. می‌دانیم چالش‌های اقتصادی، انسانی، محیط‌زیست و زندگی شهری در برابر عزم، خواست و اراده انسان‌ها، کوچک و قابل مدیریت و کنترل اس...

وزیر امور خارجه: » اگر غربی‌ها به تفاهم لوزان پایبند باشند توافق امکانپذیر است

وزیر امور خارجه: » اگر غربی‌ها به تفاهم لوزان پایبند باشند توافق امکانپذیر است


گروه: اعتدال، مدارا و امید به اصلاح
تاریخ درج: 1394/3/8
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

 

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: اگر طرف‌های مقابل به تفاهمی که در لوزان به دست آمده پایبند باشند و به آن احترام بگذارند و به برداشت‌ها و تفسیرهای خاص خود تاکید نکنند، بدون شک توافق در دسترس است
 
وزیران امور خارجه ایران و یونان در آتن درباره ارائه تسهیلات در بخش روادید، برقراری پرواز مستقیم تهران و آتن و توسعه تبادلات اقتصادی گفتگو کردند.
در این دیدار، محمدجواد ظریف با اشاره به ظرفیت های متنوع ایران در بخش انرژی به ویژه در بخش نفت و پتروشیمی گفت: در بخش اقتصادی مناسبات دو کشور از سطح قابل قبول و رضایتی برخوردار نیست و باید تلاش کرد تا مناسبات اقتصادی هم به سطح مناسبات سیاسی میان ایران و یونان برسد.
در این دیدار، همچنین «نیکوس کوجیاس» وزیر امور خارجه یونان هم با ابراز علاقه‌مندی برای توسعه همکاری های دوجانبه با ایران در همه زمینه‌ها اظهار داشت: ایران کشوری کلیدی برای برقرای امنیت منطقه ای، فرامنطقه ای و جهانی است و این اراده در دو طرف وجود دارد تا روابط خود را در زمینه‌های مورد علاقه گسترش دهند.
بررسی آخرین شرایط و بحران‌ها در منطقه خاورمیانه و عزم جدی برای مبارزه با رشد تروریسم در منطقه از دیگر مباحث گفتگوهای دو طرف بود.
پیش از این دیدار، دو طرف حدود نیم ساعت پشت درهای بسته به صورت دو جانبه گفتکو کردند .
شرکت در نشست مشترک مطبوعاتی آخرین برنامه محمدجواد ظریف در وزارت امور خارجه یونان بود.
در این نشست مطبوعاتی، وزیر خارجه یونان در پاسخ به سوالی درباره سفر اخیر نخست وزیر یونان به مسکو و گفتگو با روسیه درباره انرژی و نظر یونان درباره همکاری در بخش انرژی با ایران گفت: ایران یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر نفت و گاز در جهان است و با نیازی که به انرژی داریم، ایران می‌تواند منبع مطمئنی برای تامین انرژی ما باشد .
وی افزود: یونان هم ظرفیت های بی‌نظیری در بخش حمل و نقل دریایی و نفت و گاز دارد و ما می‌توانیم با توجه به اینکه یونان گذرگاه انتقال انرژی به اروپاست، در این بخش همکاری کنیم .
نیکوس کوجیاس تصریح کرد: ما از همکاری ها با ایران در بخش انرژی استقبال می‌کنیم .
ایران در پرونده هسته‌ای مرعوب نمی‌شود/ طرف مقابل واقع‌بین باشد
وزیر امور خارجه کشورمان نیز دراین نشست خبری تأکید کرد: ایران در پرونده هسته ای با پشتوانه چندین هزار سال سابقه تاریخی، مرعوب نخواهد شد.
ظریف افزود: جمهوری اسلامی ایران مواضع خود را در بحث هسته ای با شفافیت اعلام کرده و طرف مقابل باید در این باره تصمیم‌گیری کند.
وی ادامه داد: من امیدوارم ما ظرف یک بازه زمانی معقول، به یک نتیجه نهایی دست یابیم.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: برای این کار، کشورهای طرف مذاکره باید واقع‌بین باشند، آنها باید واقعیت را ببینند نه این که دچار توهم باشند.
ظریف با تاکید بر اینکه ایران نمی تواند هیچ راه حل غیر محترمانه‌ای را بپذیرد، گفت: تفاهم لوزان مسیر را مشخص کرد؛ اگر طرف مقابل به آن احترام بگذارد و از برداشت های خاص دست بردارد، به نتیجه می‌رسیم.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: اگر طرف مقابل بر زیاده‌خواهی پافشاری کند، کار دشوار خواهد بود.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: ما فقط می‌توانیم توافقاتی را داشته باشیم که در آن، دو طرف بتوانند مدعی شوند که به نتایج مثبت دست یافته اند؛ یا باید با هم پیروز شد، یا باید با هم باخت.
ظریف تأکید کرد: ایران مواضع خود را شفاف اعلام کرده و بر این اساس، اگر توافقی شکل بگیرد، پایبند خواهد بود.
بستن http://www.modarair.com/news/تدبیر/وزیر-امور-خارجه.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 414665     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: