نام شما:
ایمیل مقصد:

مدیریت استراتژیک منابع انسانی/ دکتر فرشته امین، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران

مدیریت استراتژیک منابع انسانی/ دکتر فرشته امین، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران


گروه: مدیریت استراتژیک منابع انسانی
تاریخ درج: 1395/8/24
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

پیشگفتار/

امروزه منابع انسانی باارزش‌ترین عامل تولید، مهمترین سرمایه سازمانی و منبع اصلی زاینده مزیت رقابتی برای هر سازمان است. در واقع منابع انسانی، منبع استراتژیک در سازمان‌ها محسوب می‌شود و مدیریت این منابع جزء مهم و لاینفک مباحث مدیریت استراتژیک سازمان می‌باشد. هدف مدیریت استراتژیک منابع انسانی، ایجاد دیدگاه کلانی است که امکان پرداختن به مسائل اساسی کارکنان را فراهم آورد تا بدین وسیله نیازهای تجاری سازمان و نیازهای فردی و گروهی، از راه طراحی و اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های منسجم و عملی تأمین شود.

کتاب حاضر یکی از کتاب‌های ارزشمند در حوزه مدیریت استراتژیک منابع انسانی می‌باشد که توسط پاول بوسلیه استاد دانشگاه اوترخت هلند تدوین گردیده است. در این کتاب تلاش شده است به زبان ساده و با بهره‌گیری از مثال‌های واقعی و تمارین عملی کارکردهای حوزه منابع انسانی در سازمان‌ها به تصویر کشیده شود.

نویسنده کتاب معتقد است، هدف اصلی از مدیریت استراتژیک منابع انسانی در سازمان، دستیابی به اهداف شخصی، سازمانی و اجتماعی، به طور همزمان می‌باشد و در واقع در این کتاب اهمیت ذی‌نفعان مختلف با توجه به اهدافی که هر یک از آنها دارند، مورد تأکید قرار گرفته است و رویکرد متعادل، رویکرد غالب در این نوشتار می‌باشد. در مدیریت استراتژیک با رویکرد متعادل، موفقیت سازمانی فقط زمانی قابل دستیابی است که عملکرد مالی و عملکرد اجتماعی در بین جمعیتی که سازمان در آن فعالیت می‌کند، بالاتر از حد متوسط باشند. در این دیدگاه، توجه صرف به کسب امتیازات بالا در یکی از دو بعد اقتصادی یا اجتماعی، برای بقای بلندمدت سازمان مطلوب نمی‌باشد. 

در رابطه با ویژگی‌های محتوایی این اثر، نویسنده کتاب در فصل اول، توضیحات مبسوطی ارائه داده‌ که نیاز به تکرار آن نمی‌باشد، اما بررسی‌های انجام شده توسط مترجمین در حوزه مدیریت استراتژیک منابع انسانی، جای خالی پرداختن به چنین مباحث و نکات علمی و کاربردی در این حوزه را به طور خاص نشان می‌دهد.

این کتاب با متنی سلیس و روان نگارش یافته است تا مخاطبان انبوهی در بین اقشار مختلف؛ مدیران، دانشجویان و علاقه‌مندان عرصه‌ مذکور بیابد. تشریح مفاهیم کلیدی و جدید در حوزه مدیریت منابع انسانی، ارائه کیس‌های کاربردی، تمارین فردی و گروهی، منابع مطالعاتی پیشنهادی در انتهای هر فصل به همراه یک واژه‌نامه جامع در انتهای کتاب از ویژگی‌های متمایز این کتاب می‌باشد.

این کتاب در چهارده فصل تدوین شده است. فصل اول به طور مقدماتی به تشریح چارچوب اصلی کتاب پرداخته است. فصل ۲ مفهوم مدیریت منابع انسانی و زمینه‌های آن را تشریح می‌کند. فصل ۳ کتاب به تشریح ارزش افزوده‌ا‌ی که از طریق مدیریت منابع انسانی در راستای نیل به موفقیت سازمانی می‌تواند حاصل شود، پرداخته است. دیدگاه منبع‌محور[1]، تئوری اصلی این فصل، در راستای تحقق یافتن زنجیره ارزش ایده‌آل منابع انسانی برای سازمان می‌باشد. فصل ۴ به توسعه و تفصیل مفهوم ارزش افزوده در مدیریت منابع انسانی می‌پردازد. فصل ۵ در پی آمیختن موضوعاتی از مدیریت خرد منابع انسانی با مدیریت استراتژیک منابع انسانی است تا از این طریق دیدگاههای مختلف را که به سطوح مختلف تحلیل ارتباط دارند، در یکجا جمع کرده و یکپارچه کند. فصل ۶، بر نوع خاصی از مدیریت منابع انسانی که «سیستم‌های کاری با عملکرد بالا» خوانده می‌شوند[2]، تمرکز دارد و انواع این سیستم‌ها در فصل‌های ۷ تا ۱۱ تشریح گردیده‌اند. در نهایت، ۳ فصل پایانی، شامل زمینه‌های عمومی؛ همچون نقش‌ها و شایستگی‌های منابع انسانی، مدیریت بین‌الملل منابع انسانی و مسائل و مشکلات حوزه منابع انسانی است که به مدیریت استراتژیک منابع انسانی در سازمان‌ها مربوط می‌شود.

در ترجمه این کتاب تلاش بر آن بوده تا آنچه مورد نظر نویسنده است، بدون هیچ دخل و تصرف و با رعایت حق امانتداری ارائه گردد؛ ولی در بعضی موارد، این مهم میسر نبوده و از مفاهیم نزدیک به واژه‌ها استفاده گردیده است و معادل لاتین واژه‌های مربوطه به صورت پانویس درج شده‌اند. از آنجایی که این کتاب به تشریح مفاهیم و کارکردهای اصلی در حوزه مدیریت استراتژیک منابع انسانی در سازمان‌ها به صورت کاربردی و با مثال‌های واقعی پرداخته است، لذا مطالعه آن به مدیران، پژوهشگران و دانشجویان رشته مدیریت توصیه می‌گردد. در پایان لازم است از همکاری برخی از دانشجویان دانشکده مدیریت دانشگاه تهران؛ آقای هادی عارف (دانشجوی دکتری مدیریت منابع انسانی)، آقای توحید علی‌پور (دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی) و خانم‌ها مرسده حریرچیان، مهرناز اسماعیلی، مهتا خاکی (دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی) و همچنین سرکار خانم زینب پیر محمد جماعت که با دقت کافی و اختصاص زمان در ویرایش این کتاب ما را یاری رساندند، تشکر نماییم.

از کلیه اساتید، دانشجویان و پژوهشگران این عرصه درخواست می‌شود با دقت نظر خود، کاستی‌های این ترجمه از کتاب را متذکر شوند تا در چاپ‌های آتی اصلاحات لازم به عمل آید. خوشحال می‌شویم اگر نظراتتان را با ما با پست الکترونیکی m.taimoori.17025.aut@gmail.com در میان بگذارید.

 

                        دکتر فرشته امین                           مهندس مسعود تیموری

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران       دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران

بستن http://www.modarair.com/news/اخبار/1395-08-24-16-30-19.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 501616     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: