نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال ۱۴۰۰؛ سال بیم و امید مردم ایران/ به قلم حمیدرضا موحدی زاده، نایب رِئیس شورای اسلامی شهر مشهد
    سال ۱۴۰۰؛ سال بیم و امید مردم ایران نوشته حمیدرضا موحدی زاده، نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد کد محتوا: ۳۲۲۰۱۷ تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۳ روزهای پایانی سال1399 را درحالی سپری می‌کنیم که هنوز سایه ترس و نگ...


گروه: مدیریت استراتژیک منابع انسانی
تاریخ درج: 1395/10/6
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

     تحولات جهانی و منطقه ای و تأثیرات آن بر روی آینده، منافع و امنیت ملی کشور عزیزمان ایران، مهم ترین دغدغه و اولویت سیاست خارجی و نگاه دقیق تر به سیاست های داخلی دولت "تدبیر و امید" را در عرصه های تصمیم سازی، تشکیل می دهد. سرنوشت توافق بین المللی برجام پس از استقرار جمهوری خواهان در کنگره و کاخ سفید، می تواند از مؤلفه های تأثیرگذار این اولویت استراتژیک باشد. از سوی دیگر تمدید قانون داماتو توسط کنگره و ماجراجویان  امریکایی و عدم امضای آن از سوی باراک  اوباما و رابطه آن با برنامه جامع اقدام مشترک از دیگر اهداف این بررسی، تجزیه و تحلیل خواهد بود. اینک برای تبیین شرایط پیش رو و راهبرد مواجهه با آن، به نتایج عملی برجام و رابطه آن با تمدید داماتو خواهیم پرداخت، 

الف) مولفه های اصلی برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و 1+5

1-    برنامه غنی سازی ایران بدون یک روز توقف و یا تعلیق ادامه خواهد یافت؛ جمهوری اسلامی ایران بر اساس یک طرح مدون و دقیق علمی و فنی در 8 سال نخست برنامه جامع اقدام مشترک با پذیرش برخی محدودیت ها، نه تنها برنامه هسته ای خود را از دیدگاه بین المللی تثبیت می کند، بلکه تمام پایه های علمی و کاربردی لازم را با یک برنامه تحقیق و توسعه پیشرفته برای حرکت به سمت غنی سازی صنعتی و تجاری با بهره برداری از بهترین و پیشرفته ترین سانتریفیوژهای خود و در اقتصادی ترین شکل و با بالاترین بهره وری برقرار خواهد ساخت؛

2-    همکاری‌های صلح‌آمیز بین‌المللی،کشورهای عضو 1+5 و سایر کشورها در پروژه‌های فناوری صلح آمیز هسته‌ای در ایران مشارکت خواهند کرد؛ قطعنامه شورای امنیت همکاری کشورها با ایران در این حوزه را تشویق و ترغیب خواهد کرد. این پروژه‌ها از جمله شامل موارد زیر می گردد*:

·        نیروگاه‌های هسته‌ای قدرت ایمن همراه با فناوری های مربوطه؛

·        راکتورهای تحقیقاتی مدرن همراه با فناوری های مربوطه؛

·        مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک؛

·        تولید سوخت هسته ای، از جمله سوخت های مدرن؛

·         تحقیق و توسعه روی فناوری‌های پیشرفته هسته‌ای

3- راکتور آب سنگین اراک کماکان ماهیت آب سنگین خود را حفظ خواهد کرد؛

4 تأسیسات فردو همچنان به عنوان یک تاسیسات هسته ای باقی خواهد ماند.

5 - شفاف سازی، ایران پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجراء کرده، و متناسب با ایفای تعهدات طرف مقابل، در مراحل بعدی آن را برای تصویب به مجلس محترم شورای اسلامی تسلیم خواهد کرد.

6 - متعاقب ارجاع موضوع برنامه هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2006، شورای امنیت طی 4 سال اقدام به صدور 6 قطعنامه تحریمی علیه ایران نمود که در آنها ایران مکلف به تعلیق برنامه هسته ای خود شامل چرخه غنی سازی، تحقیق و توسعه، راکتور اراک و سایر برنامه های مرتبط شده بود. در این قطعنامه ها که با استناد به ماده 41 از فصل هفتم منشور ملل متحد تصویب شد، طیف گسترده ای از تحریم ها و محدودیت های مالی، بانکی، اقتصادی، حمل و نقل و بیمه ای علیه ایران اعمال گردید. 

با توجه به نکات فوق، رفع و لغو این تحریم های اقتصادی و مالی یکی از اولویت های مذاکراتی تیم مذاکره کننده دولت روحانی بوده است. در راستای این سیاست خردمندانه و نرمش قهرمانانه، و به دنبال نهایی شدن برجام، قطعنامه ۲۲۳۱ * در تاریخ ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۴ در شورای امنیت به رأی گذاشته شد که با تصویب آن، تبدیل به قطعنامه۲۲۳۱ گردید. بر اساس این قطعنامه"برنامه جامع اقدام مشترک*" مورد تأیید قرار گرفته و اجرای آن برای همه طرف ها از جمله کشورهای 1+5 به لحاظ حقوق بین الملل الزام آور خواهد بود. کلیه قطعنامه های شورای امنیت (7 قطعنامه) لغو و کلیه تحریم های مالی و اقتصادی تحمیل شده وفق آنها خاتمه می یابد؛ 

در برجام (پارگراف B پیوست دو) آمده است،" آمریکا متعهد می شود طبق ضمیمه شماره ۵ (برنامه اجرا)، اعمال کلیه تحریم های مرتبط هسته ای به نحو مذکور در بخش های 9-1 را متوقف کند و اقدام قانونی مقتضی برای لغو یا اصلاح آنها را پیگیری کند،" بر اساس برجام اجرای بخش‌هایی از قانون داماتو همان‌طور که در پیوست 2 آمده است به ویژه در بخش‌های مربوط به صادرات نفت و گاز، پتروشیمی، مواد غذایی و دارو از زمان اجرایی شدن برجام به دستور رییس‌جمهوری آمریکا متوفف شده است. بدون تردید اجرای برجام به صبر و تلاش برای به بن‌بست کشیده نشدن آن نیاز دارد 

ب) تمدید قانون داماتو یا تداوم تحریم

بعد از اختلاف نظرها بر سر کارشکنی و بدعهدی های آمریکا درباره جلوگیری از ورود بانک‌های بزرگ بین‌المللی به تعامل با ایران و تلاش برای نگه داشتن فضای ناامن و وحشت از ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران، تمدید قانون داماتو دومین چالشی است که از سوی آمریکا، برجام را با ابهام و نقض مواجه کرده است. 

این قانون به نام مبدع آن در مجلس سنای آمریکا، به داماتو شهرت یافته است.«آلفونسو داماتو» سناتور جمهوریخواه در 8 سپتامبر 1995 با ارائه طرحى خواستار تحریم اقتصادى بر ضد شرکت هاى غیرآمریکایى شد که تکنولوژى مربوط به صنعت نفت را در اختیار ایران مى‌گذارند. در 20 دسامبر، لایحه داماتو به تصویب مجلس سنا رسید. به موجب این طرح، هر شرکت یا دولتی که بیش از 40 میلیون دلار در صنایع نفت وگاز ایران سرمایه‌گذاری کند، دچار مجازات اقتصادی آمریکا خواهد شد. در حال حاضر این قانون علیه شرکت هایی است که سرمایه گذاری های بالای ۲۰ میلیون دلار در ایران داشته باشند.  

قانون داماتو ـ کندی در شش بخش، شش نوع مجازات برای شرکت هایی که این قانون را نادیده بگیرند پیش‌بینی نموده است* :

۱ـ ممنوعیت هرگونه کمک مالی به صادرات ـ واردات و بانک؛

۲ـ ممنوعیت صدور هرگونه مجوز صادرات تکنولوژی به نفع شخص مجازات شده؛

۳ـ ممنوعیت اعطای اعتباربیش از۱۰ میلیون دلار توسط یک نهاد بانکی امریکایی به شخص مجازات شده؛

۴ـ ممنوعیت مشارکت شرکتهای مالی مجازات شده در سیستم بانکی امریکا یا استفاده ازمنابع دولتی؛

۵- ممنوعیت خرید هرنوع کالا یا خدمات ازشخص مجازات شده توسط دولت فدرال؛

۶ ـ ممنوعیت کامل واردات تولیدات شخص مجازات شده. 

ج) رابطه توافق برجام و  قانون داماتو از نگاه کارشناسی و فنی

به استناد مصاحبه رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان تمدید تحریم در عمل نقض صریح «برجام» است به ویژه اگر اجرایی و عملیاتی شود .قانون داماتو اکنون وجود دارد اما رئیس‌جمهور آمریکا اثرگذاری  )اجرای) آن را ملغی کرده است، اما اگر دوباره عملیاتی و اجرایی شود، نقض صریح برجام است.

به نظر می رسد با توجه  به اجتناب اوباما از امضای طرح تمدید "داماتو"، رییس جمهور فعلی آمریکا پیرو سیاست‌های قبلی‌اش نسبت به ایران و تعهدات مندرج در توافق هسته ای، نشان داد، هم چنان در نگاه مثبت و تعقل گرایانه اش در قبال موضوع هسته ای ایران و توافق ضمنی آن، متعهد است. او با وجود خودداری از امضای تمدید داماتو، مجوز تبدیل آن به قانون را صادر کرد، از آنجایی که اکثریت مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار جمهوری خواهان مخالف برجام است، اوباما می‌دانست که در صورت وتو و بازگرداندن طرح مزبور، نمایندگان کنگره از اختیارات قانونی خود استفاده می‌کنند و با تصویب این طرح با بیش از دو سوم آراء، امضاء رئیس جمهور را بلااثر می‌گردانند. برجام ، بندهای تحریمی قانون داماتو درباره موارد زیر را متوقف کرده است*:

1-    توقف تحریم ارایه خدمات بیمه ای، یا بیمه اتکایی

2-    خارج کردن افراد و نهادهای تحریم شده و نیز تحریم های اعمالی وفق بخش ۵(a)

3-    توقف تلاش ها برای کاهش فروش نفت ایران شامل محدودیت ها بر مقدار فروش نفت خام ایران و کشورهایی که می توانند نفت خام ایران را بخرند؛

4- توقف تحریم سرمایه گذاری، شامل مشارکت در سرمایه گذاری های مشترک، کالاها، خدمات، اطلاعات، فناوری و دانش و کمک فنی برای بخش های نفت، گاز و پتروشیمی؛

5-توقف تحریم صادرات، فروش یا عرضه فرآورده های نفتی تصفیه شده و فرآورده های پتروشیمی به ایران؛

6-    توقف تحریم های اعمالی بر مشارکت های مربوط به استخراج معدن، تولید یا حمل و نقل اورانیوم؛  

نتیجه گیری و استنتاج از مباحث فوق:

با بهره گیری و استناد به دستاورد بی بدیل دولت "تدبیر و امید" و دستیابی به توافق بین المللی برجام و بررسی رابطه آن با تمدید قانون داماتو می توان نتایج زیر را به عنوان راهبرد " حفظ و تداوم برجام" به منظور بازگشت دوباره رونق اقتصادی، تداوم اعتدال، تدبیر و اصلاح امور و دورماندن کشورمان از آتش جنگ و جدال منطقه ای، ارائه و پیشنهاد داد.

·       افزایش 90 درصدی درآمد نفتی ایران نسبت به قبل از اجرای برجام،

در صورت احتساب صادرات روزانه یک میلیون و 700 هزار بشکه نفت خام ایران شامل نفت سنگین و سبک و در نظر گرفتن قیمت فعلی نفت کشور، درسال جاری به درآمد حدود 21 میلیارد دلار دست خواهیم یافت. پرواضح می باشد مردم تنها در صورتی طعم شیرین رشد اقتصادی 4/7 درصدی و افزایش درآمدهای نفتی را خواهند چشید که این درآمدها به عرصه حمایت از تولید، سرمایه گذاری و اشتغال منتقل شود.

·   حفظ چارچوب و یکپارچگی برجام و ثبات آن مستلزم توجه همه طرف‌های برجام نسبت به تداوم اجرای مفاد آن از سوی همه اعضا می‌باشد.

می توان  گفت که دوره استقرار کابینه ترامپ برای سرنوشت برجام حساس و تعیین کننده باشد. با اتخاذ سیاست معقول و توأم با مراقبت، صبر و انتظار  باید از هرگونه اقدام تحریک آمیز که بهانه به دست جنگ طلبان آمریکا بدهد به شدت پرهیز شود. در موضوع برجام دولت می‌بایست از تمرکز بر موضوع فاقد اهمیتی مانند تمدید ISA که بلااثر خواهد شد عبور کند. آنها تلاش خواهند کرد تا توافق برجام به بهانه تمدید قانون داماتو ابتدا از سوی ایران کنار گذاشته شود و سپس آن‌ها می‌توانند کشورمان را بعنوان ناقض برجام معرفی نمایند و بار دیگر پروژه‌ی ایران هراسی و منزوی کردن ایران را پیش ببرند.

·       گام نهادن در مسیر تنش زدایی و بهبود روابط متقابل با کشورهای منطقه خاورمیانه و حوزه عربی خلیج فارس به ویژه عربستان با استفاده از نفوذ سیاسی و مستشاری ایران در عراق، سوریه، لبنان، یمن و ... از نقاط و منافع مشترک ایران با اروپا، روسیه، ترکیه، چین و ... بهره برداری نماید.

·        * امکان نوسازی ناوگان هوایی کشور و خرید هواپیماهای پیشرفته و مدرن از اثرات توافق برجام می باشد. به استناد مصاحبه وزیر مسکن، راه و شهرسازی توافق با بوئینگ و ایرباس در آینده نزدیک نهایی می‌شود. ورود 12 فروند هواپیمای ایرباس و ATR در سال 2017 و تأمین فاینانس 47 هواپیمای ایرباس و بویینگ انجام شده است. از  مجموع 100 فروند هواپیمای ایرباس 42 فروند و از مجموع 80  فروند هواپیمای بویینگ 50 فروند تامین مالی آن را ایران متعهد شده است.

* فراهم شدن شرایط جذب سرمایه های خارجی و تشویق و ضمانت در امر سرمایه گذاری داخلی به عنوان تنها راهکار غلبه بر مسائل و موانع تولید و اشتغال بایستی مورد توجه و حمایت مقامات عالی و قوای سه گانه، نیروهای نظامی و انتظامی قرار گیرد. آنها به خوبی  می دانند همیشه این فرصت ها و شرایط تکرار نمی شود.

بستن http://www.modarair.com/news/اخبار/موحدی-زاده.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 416730     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: