نام شما:
ایمیل مقصد:

 سال ۱۴۰۰؛ سال بیم و امید مردم ایران/ به قلم حمیدرضا موحدی زاده، نایب رِئیس شورای اسلامی شهر مشهد
    سال ۱۴۰۰؛ سال بیم و امید مردم ایران نوشته حمیدرضا موحدی زاده، نائب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد کد محتوا: ۳۲۲۰۱۷ تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۳ روزهای پایانی سال1399 را درحالی سپری می‌کنیم که هنوز سایه ترس و نگ...

دهمین بزرگداشت سراسری حکیم فردوسی از 19 تا 30 اردیبهشت/ نام «فردوسی» در ایران می‌پیچد

دهمین بزرگداشت سراسری حکیم فردوسی از 19 تا 30 اردیبهشت/ نام «فردوسی» در ایران می‌پیچد


گروه: مدیریت استراتژیک منابع انسانی
تاریخ درج: 1394/2/18
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

دهمین بزرگداشت سراسری حکیم ابوالقاسم فردوسی از 19 تا 30 اردیبهشت با همکاری بنیاد فردوسی، فدراسیون پهلوانی و نهادهای فرهنگی سراسر کشور با حضور شاهنامه‌پژوهان و هنرمندان بنام برگزار می‌شود.معرفی آلبوم «درفش کاویانی» اثر شهرام ناظری با آهنگسازی فرید الهامی و اجرای گروه فردوسی و برپایی کارگاه آموزشی فوق تخصصی شاهنامه‌پژوهی از سوی دکتر جلال خالقی مطلق از 14 تا 24 اردیبهشت در دفتر بنیاد فردوسی شاخه توس از برنامه‌های شاخص دهمین بزرگداشت فردوسی است. در گام نخست، دهمین کنگره جهانی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه فرهنگیان باهنر کرمان 19 اردیبهشت از ساعت 17 با سخنرانی دکتر میرجلال‌الدین کزازی، دکتر جلال خالقی مطلق، دکتر محمود مدبری، دکتر رضا اشرف‌زاده، عباس دبستانی، ناصر فرهادی و مهندس یاسر موحدفرد با اجرای گروه موسیقی سماع و تنبورنوازان با همکاری اداره‌های کل‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش کرمان و انجمن کرمانی‌های مقیم تهران برگزار خواهد شد.

در گام دوم جشنواره ادبی هنری ستایش خرد و نمایشگاه و کارگاه نقاشی و خوشنویسی بر پایه شاهنامه فردوسی 20 اردیبهشت از ساعت 9 به همراه آیین پایانی مسابقه دانش‌آموزی نقالی و شاهنامه‌خوانی به میزبانی مرکز استعدادهای درخشان ایلام و با همکاری انجمن هنرهای تجسمی و اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش ایلام برپا خواهد شد.

در گام سوم بزرگداشت سخنور فرزانه حکیم فردوسی توسی در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران 21 اردیبهشت از ساعت 14 با سخنرانی دکتر مهدی حجت، دکتر احمد تمیم‌داری، دکتر آذرتاش آذرنوش و دکتر میرجلال‌الدین کزازی و با اجرای ویژه استاد شهرام ناظری و همنوایی مرشدان برتر زورخانه، سیروان نوروزی و مهدی زرشکیان با اجرای تیم دانشجویی آیین‌های پهلوانی و برپایی نمایشگاه کالاهای فرهنگی از جمله نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای حافظ، مثنوی مولوی و شاهنامه فردوسی موسسه نور و نمایشگاه نگاره‌های شاهنامه بایسنقری با همکاری انجمن‌های علمی دانشجویان تاریخ و باستان‌شناسی دانشگاه تهران به انجام خواهد رسید. همچنین در 21 اردیبهشت از ساعت 10 سخنرانی دکتر قدمعلی سرامی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزادشهر در استان گلستان از دیگر برنامه‌های بزرگداشت فردوسی است.

در گام چهارم بزرگداشت حکیم فردوسی در برج میلاد تهران 22 اردیبهشت از ساعت 17 با سخنرانی پروفسور پیروز مجتهدزاده و دکتر علی رواقی با اجرای ضرب و نقل با نوای مرشد برتر زورخانه مهدی تمولی و نقالی شاهو صالحی با همکاری باشگاه شاهنامه‌پژوهان انجام خواهد شد.

در گام پنجم جشنواره آیین‌های پهلوانی و شاهنامه‌خوانی در زورخانه اراک 24 اردیبهشت از ساعت 20:30 با سخنرانی مهندس یاسر موحدفرد با همکاری هیات پهلوانی و فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و میراث فرهنگی استان مرکزی برگزار خواهد شد.

در گام ششم سرای اهل قلم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران میزبان شاهنامه‌پژوهان در 25 اردیبهشت از ساعت 13:30 خواهد بود. نشست‌های مبانی فرهنگ پهلوانی و جلوه‌های هنر در شاهنامه فردوسی با سخنرانی دکتر سیداحمد حسینی کازرونی، دکتر قدمعلی سرامی، دکتر سیدجعفر حمیدی و دکتر کلثوم غضنفری با شاهنامه‌خوانی استاد منصور وفایی و احمدمعین سلوکی برپا خواهد شد.

در گام هفتم و هشتم، هم‌زمان دو آیین بزرگداشت فردوسی 25 اردیبهشت در تالار اتاق بازرگانی شهر اصفهان از ساعت 17:30 با سخنرانی دکتر محمود امیدسالار، دکتر سجاد آیدنلو و مظفر احمدی با همکاری انجمن دوستداران فردوسی و از ساعت 18:30 در تالار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با سخنرانی دکتر اصغر دادبه و مهدی مدرسی با همکاری انجمن شاهنامه فردوسی یزد برگزار خواهد شد.

در گام نهم 29 اردیبهشت از ساعت 17 در موزه خلیج فارس در شهر بندرعباس با سخنرانی مهندس یاسر موحدفرد و اجرای آیین‌های پهلوانی و نوای مرشد حماسی‌خوان زورخانه‌ای با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان بزرگداشت حکیم توس برپا خواهد شد.

در گام دهم 30 اردیبهشت از ساعت 16 به میزبانی دانشگاه پیام نور بجنورد با سخنرانی دکتر جلیل مسعودی‌فرد، دکتر محمد ریحانی، دکتر محمدجواد عرفانی و مهندس یاسر موحدفرد با اجرای مرشد زورخانه و تیم پهلوانی با همکاری استانداری و اداره‌های کل‌ ورزش و میراث فرهنگی خراسان شمالی، ویژه‌برنامه‌های بزرگداشت فردوسی برگزار خواهد شد.

از دیگر برنامه‌های بزرگداشت فردوسی 22 اردیبهشت از ساعت 12 اجرای میدانی نقالی و آیین‌های پهلوانی به میزبانی جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی اصفهان خواهد بود و آیین نکوداشت زنده‌یاد دکتر محمدحسین توسی‌وند، رییس پیشین بنیاد فردوسی، 25 اردیبهشت از ساعت 9 در روستای پاژ و شهر توس، زادگاه و آرامگاه فردوسی برپا خواهد شد.

از جمله ویژه‌برنامه‌های دهمین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، نشست‌های تخصصی و همایش‌های ملی و جهانی و برپایی نمایشگاه کالاهای فرهنگی و هنرهای سنتی، همراه با اجرای آیین‌های پهلوانی، نقالی، شاهنامه‌خوانی و موسیقی سنتی است که با پشتیبانی اداره فرهنگی بانک سپه به انجام خواهد رسید.

بستن http://www.modarair.com/news/اخبار/فردوسی.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 421735     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: