نام شما:
ایمیل مقصد:

 ۹۹، سال بازگشت اعتماد عمومی و دیپلماسی شهری/ نویسنده: حمیدرضا موحدی‌زاده، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر مشهد
سال ۱۳۹۸ با تمام فرازونشیب‌ها و حوادث سهمگین آن بر ما، شهروندان و مردم نجیب و صبور ایران گذشت. می‌دانیم چالش‌های اقتصادی، انسانی، محیط‌زیست و زندگی شهری در برابر عزم، خواست و اراده انسان‌ها، کوچک و قابل مدیریت و کنترل اس...

دولت آمریکا اعلام کرد اسراییل باید به اشغال 50 ساله کرانه غربی رود اردن خاتمه دهد.

دولت آمریکا اعلام کرد اسراییل باید به اشغال 50 ساله کرانه غربی رود اردن خاتمه دهد.


گروه: اخبار، نگاه وتحولات بین المللی
تاریخ درج: 1394/1/5
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 0

" دنیس مک دانا " رییس دفتر اوباما روز دوشنبه در گردهمایی " جی استریت" یک لابی حامی اسراییل در آمریکا  با اشاره به اینکه اسراییل نمی تواند یک ملت دیگر را برای همیشه کنترل کند گفت در صورت ادامه روند اشغال  اراضی فلسطینی از سوی اسراییل ، دولت تل آویو در انزوای بین المللی بیشتری قرار خواهد گرفت.

این سخنان در یکی از سرد ترین برهه های روابط دوجانبه واشنگتن – تل آویو در 7 دهه گذشته بیان شده است و نشان از افزایش شکاف در روابط دو متحد سنتی است.

سازمان ملل متحد، آمریکا و بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی حضور نظامی اسرائیل در کرانه باختری و قدس شرقی را اشغالگری می دانند.

تشکیلات خودگردان فلسطین به ریاست محمود عباس نیز خواهان تشکیل دولت مستقل فلسطین در مرزهای 1967 شامل کرانه باختری، غزه و قدس شرقی به پایتختی قدس شرقی است.

تشکیلات خودگردان فلسطین آخرین بار برای تشکیل چنین دولتی درخواستی به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد اما به دلیل مخالفت آمریکا و رای وتوی این کشور،‌ این درخواست ناکام ماند. از میان اعضای دائم شورای امنیت، روسیه، چین و فرانسه به این درخواست رای مثبت و بریتانیا رای ممتنع داده بود.

مذاکرات هسته ای جاری بین ایران و گروه 1+5 و عدم توجه اوباما به هشدارهای مکرر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر دست راستی اسراییل مبنی بر عدم انجام توافق هسته ای با ایران، روابط دو جانبه واشنگتن – تل آویو را به طور بی سابقه ای متشنج کرده است.

مک دانا همچنین در اظهارات خود با انتقاد از روند شهرک سازی های غیر قانونی اسراییل در اراضی فلسطینی تاکید کرد که دولت آمریکا به هیچ عنوان از الحاق این اراضی به اسراییل حمایت نخواهد کرد.  

بنیامین نتانیاهو در روزهای پایانی انتخابات اخیر اسراییل در سخنانی اعلام کرد مادامی که او نخست وزیر اسراییل باشد اجازه نخواهد داد یک دولت مستقل فلسطینی تشکیل شود.

این سخنان نتانیاهو با واکنش انتقادی دولت اوباما مواجه شد و واشنگتن تاکید کرد این کشور همچنان طرفدار  تشکیل کشور مستقل فلسطینی است.

همزمان روز گذشته 367 تن از اعضا مجلس نمایندگان آمریکا با امضای نامه ای به کاخ سفید هشدار دادند هر گونه توافق احتمالی هسته ای با ایران مشروط به تایید کنگره خواهد بود.

رییس دفتر اوباما در واکنش به نگارش این نامه جدید که تا حدودی شبیه به نامه دو هفته پیش 47 سناتور جمهوریخواه آمریکایی است اما خطاب به رییس جمهور آمریکا نوشته شده است، با اعلام ناخرسندی از آن اعلام کرد این نامه موقعیت تندروها را در ایران تقویت کرده و به مذاکرات جاری هسته ای بین ایران و گروه 1+5 ضربه خواهد زد.

مک دانا گفت چنین نامه هایی اتحاد موجود بین آمریکا و متحدان این کشور را در مذاکرات هسته ای با ایران تضعیف کرده و رویه ای غلط ایجاد می کند که روسای جمهور آینده آمریکا را در مذاکرات دیپلماتیک با دیگر کشورها محدود می کند.

گفتنی است روز دوشنبه 367 عضو مجلس نمایندگان آمریکا( 80 درصد نماینده ها) با ارسال نامه ای خطاب به اوباما به رییس جمهور آمریکا گوشزد کرده اند که رفع تحریم ها از سوی کنگره در قبال ایران نیازمند رسیدن به توافقی است که برنامه های هسته ای ایران را برای دهه ها محدود کند.

این خواسته نماینده های کنگره مغایر با درخواست دولت آمریکا در مذاکرات هسته ای برای پذیرش محدودیت 10 ساله در برنامه های هسته ای ایران است.

با این حال جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز گذشته گفت این نامه جدید متفاوت با نامه ای است که دو هفته پیش از سوی 47 سناتور جمهوریخواه خطاب به مقامات ایران نگاشته شد و همانند آن نامه موضع دولت دولت آمریکا را در مذاکرات تضعیف نمی کند.

بستن http://www.modarair.com/news/اخبار-بین-المللی/دولت-آمریکا.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط:
بازديد کل : 368996     
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ و متعلق به سايت بنياد مدارا و تدبير مردم ایران ( تأسیس: سال 1384 ) می باشد.
نام شما:
ایمیل مقصد: